facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-07-24
 

Symfonia Polish Karakorum EXPEDITION, Pakistan 2006

W połowie sierpnia wyrusza z kraju Sage Symfonia Polish Karakorum EXPEDITION. Celem są granitowe turnie rejonu Trango.


W połowie sierpnia wyrusza z kraju Sage Symfonia Polish Karakorum EXPEDITION, Pakistan 2006, będąca oficjalną wyprawą Polskiego Związku Alpinizmu. Celem są granitowe turnie rejonu Trango.

Wspaniałe skalne szczyty rejonu Trango, znane jako Trango Towers, a także Hainabraak i Uli Biaho, znajdują się w Karakorum, drugim obok Himalajów z najwyższych masywów górskich na świecie. Do lat 70 tych traktowane były przez wspinaczy nieco po „macoszemu” – wszak znajdowały się niejako po drodze pod znacznie wyższe ośmiotysięczniki – K2, Gasherbrumy czy Broad Peaki. Jednakże wraz z rozwojem wspinaczki wielkościanowej, dla największych alpinistów świata i one stały się celami samymi w sobie – celami absolutnie pierwszorzędnymi. Wszak czysto skalne ściany osiągają wysokości względne dobrze powyżej 1000 metrów.

Dziś na najbardziej znanej turni Trango Nameless Tower (6239 m n.p.m.) znaleźć możemy kilkanaście dróg. Wśród nich jest jedna współautorstwa najwybitniejszego polskiego alpinisty Wojtka Kurtyki (w zespole z zdobywcą wszystkich ośmiotysięczników – E. Loretanem). Większość z nich to trudne drogi hakowe.

W rejonie znajduje się więcej równie fantastycznych iglic, - żeby wspomnieć tylko o Trango Monk, Cats Ears Spire, Hainabraaak East, Shipton Spire, Uli Biaho, Trango Castle etc. Na niektórych z nich możemy napotkać wiele wspaniałych dróg, jednak większość zdobyta była dotąd zaledwie 2-3 razy. Są i takie na szczycie których stał dotąd zaledwie jeden zespół. Na żadnej poza Trango Nameless Tower nie stał dotąd żaden Polak.

2006-07-24

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com