facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-20
 

Sylwia Jaśkowiec najszybsza w Himalajach

Wspaniały wyczyn Polki w Mount Everest Marathon w Himalajach.
W środę do kraju wróciła ekipa AWF Katowice, która wzięła udział w niedzielnym Mount Everest Marathon. Sylwia Jaśkowiec, biegaczka narciarska AZS AWF Katowice, ustanowiła rekord trasy w kategorii zawodników zagranicznych - 5:34.06.

- Z Szerpami nie można się równać. To zupełnie niezwykłe, jak biegają, jak stawiają stopy na tych ścieżkach pełnych kamieni. Ciężko było sobie wyobrazić bieg na takiej wysokości (start - 5400 m, meta - 3400 m). Mnie przerażało, że jest tam tak mało tlenu. To się dało odczuć. Płuca piekły, brakowało tlenu w mięśniach - powiedziała Jaśkowiec, która na mecie była pierwsza z obcokrajowców.

- Nie dało się uzyskać większej prędkości. To zupełnie coś innego niż maraton w dolinie, po płaskiej trasie. Nie ma co porównywać takiego biegu z biegiem narciarskim, bo przecież na nartach ścigamy się najwyżej na wysokości 1800 metrów. Starałam się nadrabiać straty na płaskich odcinkach - dodała zawodniczka, mająca "na koncie" trzy płaskie maratony w Katowicach.

Ponad ośmiu godzin potrzebował na pokonanie trasy rektor katowickiej AWF i prezes Polskiego Związku Biathlonu Zbigniew Waśkiewicz.

- Rano, kiedy startowaliśmy, była mgła i minus 10 stopni. Na mecie - sucho i plus 25 stopni. W dodatku to wcale nie jest tak, że biegnie się cały czas w dół. Na trasie było mnóstwo podbiegów. Wystartowało około setki osób, z czego połowa to mieszkający w Himalajach Szerpowie. Z nimi na tej trasie nikt inny nie ma szans. Zwycięzca miała czas w granicach 3:40. Najgorzej było z powietrzem, zatykało strasznie - wspominał Waśkiewicz.

INTERIA.PL/PAP
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com