facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-10-28
 

Stephan Siegrist gościem 12. KFG

W dniach od 5 do 7 grudnia 2014 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbędzie się 12. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Jednym z festiwalowych gości będzie wybitny wspinacz - Stephan Siegrist. 

      Stephan Siegrist podczas przejścia drogi Sound of Silence na północno-zachodniej grani Ulvetanna (2931 m),         Ziemia Królowej Maud, Antarktyda; fot. Max Reichel / visualimpact.chUrodzony w 1972 roku Stephan Siegrist, jest alpinistą i przewodnikiem górskim, mieszkającym w pobliżu Interlaken w Szwajcarii. Swoje pierwsze kroki w skale stawiał w wielu 16 lat na obozie wspinaczkowym. Od tego momentu wspinaczka zaczęła pochłaniać go coraz bardziej. W wieku 20 lat przechodzi po raz pierwszy północną ścianę Eigeru i to od razu zimą. Od tamtej pory przejdzie ją łącznie 29 razy różnymi drogami latem i zimą, w tym trzema, których jest współautorem: La vida es silbar 7c, The Young Spider EX+, 7a/A2, WI6/M7 i Paciencia 8a.

 

Związki Siegrista z Eigerem – górą, z którą jest chyba najbardziej kojarzony w środowisku wspinaczkowym, wykraczają poza aspekt wyłącznie sportowy. Brał udział w dwóch ciekawych projektach związanych z Eigerem. Pierwszym było zrealizowane w 1999 roku przedsięwzięcie „Eiger-live”, czyli dwudniowa telewizyjna transmisja na żywo z przejścia północnej ściany. Drugim, cztery lata później, przejście Drogi Klasycznej z 1938 roku na Eigerze w stylu „retro” tj. z użyciem całego sprzętu wzorowanego na tym z epoki.

 

Myliłby się jednak ten, kto łączyłby wspinaczkowe dokonania Szwajcara wyłącznie z Eigerem. Równie piękną kartę zapisał on w innych górach świata: głównie w Patagonii i Indiach. W tej pierwszej na czoło wysuwa się dokonane w 1999 roku pierwsze zimowe przejście zachodniej ściany Cerro Torre.

 

Stephan może się też poszczycić niewątpliwym sukcesem, jakim było skompletowanie - jako pierwszy człowiek - zimowych wejść na wszystkie główne wierzchołki masywu Cerro Torre. Natomiast w indyjskich Himalajach błysnął takimi przejściami, jak: północno-zachodnia grań Thalay Sagar, północna ściana Arwa Tower, czy pierwsze w ogóle wejście na Cerro Kishtwar. Aktywnie wspina się nie tylko w górach typu alpejskiego, ma na swoim koncie szereg przejść trudnych sportowych dróg lodowych i mikstowych.

 

Swoje doświadczenia opisał w trzech książkach, których jest autorem lub współautorem. Można go też zobaczyć w kilku produkcjach filmowych i telewizyjnych, z których najbardziej znana była wspomniana powyżej telewizyjna realizacja „Eiger-live”. W ostatnich latach poza kolejnymi wyprawami, których plany Stephan ma zawsze w nadmiarze, Szwajcar realizuje się także na polu bardzo popularnej ostatnio dyscypliny, jaką jest slackline, a właściwie w przypadku Stephana highline.

 

Szwajcar ma na swoim koncie m.in. highline na Matterhornie i najwyższy highline w Europie, który przeszedł w 2013 roku na Dufourspitze. Niedawno wraz z członkami szwajcarskiej wyprawy wrócił z rejonu Kishtwar w Indiach, gdzie dokonał wejść na trzy szczyty. O tej ostatniej wyprawie, jak i o wcześniejszych wspinaczkach Stephana będzie można posłuchać 5 grudnia podczas prelekcji na KFG.


Mariusz Wilanowski/KFG

 

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.kfg.pl

 

Na 12. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn GÓRY.

 Stephan Siegrist i Ralf Weber podczas pierwszego przejścia RP drogi Magic Mushroom 7c+. Wspinacze pokonali drogę zespołowo, a Stephan prowadził najtrudniejsze wyciągi. Po osiągnięciu wierzchołka Stephan wykonał basejump; fot. Cory Richards / visualimpact.ch
 Stephan Siegrist na 12. wyciągu drogi Eiszeit, Holtanna, Ziemia Królowej Maud, Antarktyda; fot. huberbuam.de / visualimpact.ch
 Stephan Siegrist podczas przejścia drogi Sound of Silence na północno-zachodniej grani Ulvetanna (2931 m), Ziemia Królowej Maud, Antarktyda; fot. Max Reichel / visualimpact.ch
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com