facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-03-10
 

Stefan Glowacz

Wspinanie jest dla mnie czymś więcej niż tylko sportem. Piękna, wymagająca fizycznie droga nie jest jedyną rzeczą, która jest w tym istotna. Równie ważne są inne czynniki, na przykład kluczowa jest harmonia pomiędzy wspinaczem i skałą.


Cytaty:

HARMONIA
Wspinanie jest dla mnie czymś więcej niż tylko sportem. Piękna, wymagająca fizycznie droga nie jest jedyną rzeczą, która jest w tym istotna. Równie ważne są inne czynniki, na przykład kluczowa jest harmonia pomiędzy wspinaczem i skałą. Nie wierzę w jej degradację do roli przyrządu treningowego.


PRZYSZŁOŚĆ
Przyszłość naszego sportu leży w naszych rękach i bardzo mnie boli, że w moim rodzimym rejonie jest wielu wspinaczy, którzy nie dbają o bezcenny potencjał – skałę. Jeśli kiedyś w przyszłości będziemy zmuszeni wspinać się tylko na sztucznych ściankach w halach sportowych, będzie to tylko i wyłącznie nasza wina. Na długo zanim to się stanie, zrezygnuję z uprawiania sportu, który kocham.


BEZ SENSACJI
Bardziej skłaniam się ku stylowi, jaki zainicjowali Wolfgang i Kurt. Oznacza to, że nie chcę sprzedawać sukcesów, zanim ich dokonam. Oczywiście jeśli pojadę do Karakorum, to weźmiemy ze sobą aparat i po wyprawie popracujemy trochę nad publicity, ale nie oznacza to, że będziemy robić szum przed faktem. Nie chcę z tego robić jakiejś wielkiej sensacji. Uważam, że nie licuje to zwłaszcza ze wspinaniem alpejskim.


DES KAISERS NEUE KLEIDER
Praca nad tą drogą sprawiła mi tak wielką przyjemność, że musiałem zadać sobie podstawowe pytanie: co interesuje mnie najbardziej? Kiedy zrobiłem swego rodzaju rachunek sumienia, zrozumiałem, że jednak największą radość sprawia mi wspinanie w stylu, jakiego się nauczyłem i uprawiałem na samym początku mojej wspinaczkowej ścieżki.


DLACZEGO WSPINANIE
Kiedy byłem dzieckiem, potrafiłem się wspinać praktycznie zanim zacząłem chodzić. Mógłbym sobie wyobrazić robienie w życiu czegoś innego, gdyby istniał sport, który mógłby mi zaoferować tak wiele jak wspinanie. Mam na myśli możliwości związane z podróżowaniem, przyjaźnią i specyficzną filozofią życiową.


Cytaty pochodzą z wywiadów i tekstów Stefana Glowacza opublikowanych w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.


Obszerny materiał o Stefanie Glowaczu znajdziecie w marcowych GÓRACH 3 (142) 2006

(kg)

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com