facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-06-03
 

Sprzątanie Słonecznych Skał w Dolinie Szklarki. Podsumowanie

W sobotę 26 maja IŚW „Nasze Skały” wspólnie z Magazynem Górskim i firmą AMC – dystrybutorem marek Petzl, Beal, DirectAlpine (mecenasem „Naszych Skał”) zorganizowały akcję sprzątanie Słonecznych Skał w Dolinie Szklarki.
Akcja skoncentrowana była głównie na likwidacji dzikich wysypisk pod Ostatnią i Ogrodzieńcem, które w znacznym stopniu udało się zredukować. Dość powiedzieć, że „wyprodukowaliśmy” 81 pełnych worków śmieci (na gruz)! Do zlikwidowania pozostały jeszcze resztki wysypiska pod Ostatnią, czego nie udało się dokończyć z prostej przyczyny – zabrakło nam worków. Zebrane śmieci zostały złożone przy asfalcie i już w poniedziałek zostały one wywiezione przez służby gminy Jerzmanowice-Przeginia.
 
 

 
Przy tej okazji dwie refleksje natury ogólnej. Środowisku wspinaczkowemu należą się słowa pochwały za trzymanie porządku w Słonecznych. Śmieci typowo wspinaczkowych było jak na lekarstwo – ot kilka plastrów, jakiś zapomniany worek nic więcej. Brawo!
 
Druga uwaga jest mniej optymistyczna. W sobotę 26 maja w Słoneczne przyjechało nie więcej niż 20 osób – licząc przedstawicieli IŚW „Nasze Skały” (3 osoby: Mariusz Biedrzycki, Włodek Porębski, Jacek Trzemżalski) oraz ekiperów Komisji Wspinaczki Skalnej PZA, którzy odbywali unifikację ekiperską (4 osoby: Jacek Matuszek, Mirosław Woźniak, Krzysztof Rychlik i Piotr Drobot jako kierujący). W tygodniu poprzedzającym, prace ekiperskie wykonali także Jakub Barbasz i przede wszystkim Adam Krzystanek. Miłośnicy Słonecznych dobrze wiedzą, że w „słoneczne” weekendy są duże problemy z parkowaniem, a w skałach wspina się ponad 100 osób. Zostawiamy to bez komentarza...
 
 
Tym większe podziękowania należą się wspinaczom, którzy przyjechali sprzątać Słoneczne oraz tym, którzy nie czytają internetu, ale spontanicznie przyłączyli się do akcji na miejscu. Pracowali z ogromnym poświęceniem i wykonali fantastyczną robotę! Wielki Dzięki! Każdy, kto na miejsce zbiórki pod Ostatnią przyniósł dwa pełne worki śmieci, otrzymywał numer Magazynu Górskiego–Wspinaczka nr 81 ze skałoplanem Słonecznych.
 
W ramach prac ekiperskich usunięte zostały wszystkie stare punkty na wcześniej ubezpieczonych drogach. Ponadto zostały obite linie do tej pory nie ubezpieczone. Po gruntownych odhaszczeniu na zachodniej ścianie Ostatniej powstały dwie linie: Pierwsza Czysta VI (5R+ST) i Dzięki Jacku! V (5R+ST), które w tygodniu poprowadził Włodek Porębski w ramach prezentu urodzinowego. Na Ostatniej ubezpieczone zostały także drogi Środek Lewej Turniczki III (3R+ST) i na lewo od niej Kancik Lewej Turniczki III+ (3R+ST). Na Szerokim Kominie stałą asekurację uzyskały dwie drogi Andrzeja Skwirczyńskiego: Dziadek Do Żołędzi VI (5R+ST) i Lot Szerszenia VI+ (5R+ST).
 
 
Włodek Porębski
Jacek Trzemżalski
IŚW „Nasze Skały”
 
Ps. Kolegów i koleżanki, którzy likwidowali wysypisko pod Ostatnią informuję, że wczoraj ubezpieczyłem 5 linii na Igle w Ostatniej górującej nad (niemalże byłym) śmietnikiem. Zgodnie z obietnicą pierwsze prowadzenie 3 dróg należy się Wam. Proszę o kontakt mailowy na adres jt@alpinmedia.com.pl, a hasłem jest nazwa jednego z projektów, która padła podczas sprzątania.
 
Jacek Trzemżalski
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com