facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Spring Power

Śledząc serwisy internetowe można odnieść wrażenie, że ciężar wspinania przeniósł się z gór w skałki, gdzie nastąpił wysyp mocnych przejść z liną (i nie tylko).
Nie mająca jeszcze na karku nawet dwudziestu wiosen Szwedka Matilda Söderlund wróciła z ostatniego wyjazdu do Hiszpanii z trofeum w postaci dwóch dróg 8b onsajtem. Negociee i Zona 0 znajdują się w Siuranie i zostały pokonane jednego dnia. Podczas tego tripu Matilda zapisała jeszcze na swoim koncie Mr Cheki 8b+ RP, jedno 8b FL i dorzuciła trzy onsajty na „łatwiejszych” 8a+.Matilda Söderlund podczas wspinaczki Siouxie, 7c+. Fot. Peter Renlund

Podsumowując ten wątek, można jeszcze wspomnieć o  „narzekaniach” Szwedki, na to że kiepska pogoda nie pozwoliła jej się wstawić w „coś konkretnego” :-)

Niedawno zamieszczaliśmy klip z przejścia rysy Life Enhancement Program 8a+ . Okazuje się, że ten film wypada blado na tle innej produkcji z RPA, gdzie możemy zobaczyć Matta Busha podczas żywcowania dróg w Montagu. Dodajmy, że były to niebanalne propozycje: Switchbitch (31/8a+), The Activist (30/8a), Cool Like That (29/7c+) i Simply Irresistible (26/7b).


O nowe drogi wzbogacił się turecki rejon Okuzini. Na początku marca rosyjski wspinacz Siergiej Szaferow wytyczył tam kilka nowych lini z których najtrudniejsza jest All inclusive 8c/c+.Siergiej Szaferow na przewieszeniach Okuzini. Fot. Witalij Kriwoszej

Okuzini jest malowniczą miejscówką niedaleko bardziej znanej Geyikbari. Przeważają tam drogi powyżej 7b i otwarte projekty. Siergiej zapewnia, że tamtejsze propozycje warte są godzinnego podejścia.

Lista nowych dróg Siergieja:
Wishlist 7c+/8a
No name 7c+/8a
French kiss 8a
The hood 8b
The additional carabilities of snoud 8b
All inclusive 8c/c+

Miło nam poinformować, że również w Polsce może się zdarzyć mocna cyfra na wiosnę. Wszystkiemu "winny" jest Mirek Wódka który rozprawił się z otwartym projektem na Sercu (Sokolica)

Projekt został obity przez Piotrka Drobota i długo czekał na swojego pogromcę. No i się doczekał :) Nowość nazywa się Imperium Sokoła, a jej trudności powinny oscylować w granicach VI.6+. Droga oferuje ponad dwadzieścia metrów krawądkowego wspinania i tym samym otrzymaliśmy drugą tak trudną linię w Dolinie Będkowskiej. Do tej pory jedyną drogą o tych trudnościach w tym rejonie była Próba Turinga na Dupie Słonia.

Nie tylko starsze pokolenie daje radę! Młodziutki Piotrek Schab podwyższył swój życiowy poziom OS. W Siuranie padła Ramadan 8b OS. Wychowanek Korony z marszu dorzucił następnego dnia jeszcze Cubata+chupito 3 euros!!! 8b OS.

Piotrek miał do tej pory na swoim kocie 19 x 8a OS, 8 x 8a+ OS, 3 x 8c RP i jedno 8c+ RP. Jak widać buduje się nam wzorcowa piramidka

Ostatnie (last but not least) słowo należy do Adama Ondry. Po kilkumiesięcznym epizodzie z bulderingiem młody Czech, posądzony przez wielu o przynależność do kosmitów, wraca do konkretów :-) Doszły nas plotki, że Adam i Chris patentują projekt La dura, dura. Na razie bez sukcesu. Pisaliśmy również o wytyczeniu przez niego drogi To tu Ještě Nebylo 9a, a tym razem przeszedł on onsajtem drogę Bella Regis 8c+ niedaleko Trento w północnych Włoszech.

Jak donosi autor drogi – Gabriele Moroni: „Byłem tam... i to było szaleństwo!”. Gabriele przeszedł tę drogę w październiku ubiegłego roku. Autorska wycena opiewa na 8c+.


Adam popisał się onsajtem na Belzebu Climbing Team 8c, oraz walką na Frutto del Diavolo 8c+/9a, na której poślizgnięcie się na stopniu spaliło próbę.

Czech ma na koncie już 8 (słownie: osiem) dróg wycenionych na 8c+ w szlachetnym stylu OS. Wygląda na to, że pobicie tego rekordu w jego wykonaniu jest tylko kwestią czasu.

Źródło: planetmountain.com, ukclimbing.com, 8a.nu, climb.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Jurajskie Top 10

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com