facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-06-08
 

Spotkanie z Ryszardem Pawłowskim w Katowicach

Podczas luźnego spotkania jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów będzie prezentował zdjęcia i filmy ze swoich wypraw.
Opowie o słynnym wejściu na Lhotse, o lawinie i zerwanej linie na Pumori oraz innych wyzwaniach na Alasce, w Patagonii, górach Kaukazu, Andach, Himalajach i Karakorum.

Ryszard Pawłowski trzy razy stawał na szczycie Mount Everest. Zdobył najtrudniejszą górę świata, K2. W sumie wspiął się na 10 ośmiotysięczników. Kolejnym przystankiem Ryszarda Pawłowskiego będzie sklep Alpin Sport, w Centrum Handlowym 3 Stawy, gdzie 10 czerwca spotka się z miłośnikami gór.

Chcemy przybliżyć ludziom te najwyższe, dla wielu nieosiągalne góry – mówi Ryszard Pawłowski.
– Zaprezentujemy film „W strefie śmierci”, który opowiada o moim życiu, przygodach, wielkich sukcesach, ale też momentach tragicznych. Tych niestety nie brakuje w mojej karierze himalaisty. 


Nie będzie to typowa prelekcja ze sztywnym harmonogramem. Każdy będzie mógł dołączyć do spotkania w dowolnym momencie, zadać pytanie, poprosić o radę. Będzie można również nabyć książkę Pawłowskiego „Smak gór” z autografem i dedykacją. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa 3 godziny.
 
Dzielenie się pasją
 
W świecie alpinistycznym Ryszard Pawłowski to prawdziwa gwiazda. Poza domem spędza średnio 6 miesięcy w roku, ale zawsze stara się znaleźć czas, by spotkać się z pasjonatami górskich wspinaczek. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i mrożącymi krew w żyłach opowieściami. – Moje sukcesy w górach sprawiły, że stałem się rozpoznawany. Próbuję wykorzystać ten fakt, by promować turystykę górską i pokazywać ludziom najodleglejsze zakątki świata – mówi Pawłowski.
 
Sklepy ze sprzętem turystycznym wydają się być do tego idealnym miejscem. – Nasz sklep tworzą ludzie, którzy pasjonują się podróżami, wyprawami, górskimi wycieczkami. Chcemy podzielić się tą pasją także z innymi – tłumaczy decyzję o zaproszeniu Ryszarda Pawłowskiego, Katarzyna Matuszewska z Alpin Sport. -  Będzie to pierwsza tego typu inicjatywa organizowana przez nas na terenie centrum handlowego 3 Stawy. W zależności od powodzenia imprezy mamy w planach kontynuowanie tego typu spotkań – dodaje.
 
W Katowicach się zaczęło
 

Wybór Katowic jako miejsca spotkania nie był przypadkowy. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich himalaistów mieszka w stolicy Górnego Śląska od 45 lat. To tu skończył Zasadniczą Szkołę Górniczą, tu przez kilka lat pracował na kopalni. Tu też narodziło się jego zainteresowanie wspinaczką. Zainteresowanie, które później stało się sposobem na życie. W Katowicach poznał przyszłych towarzyszy górskich eskapad, zdobywców Korony Himalajów, śp. Jerzego Kukuczkę oraz Krzysztofa Wielickiego. Działał z nimi w katowickim Klubie Wysokogórskim. W 1989 roku atakował z Kukuczką szczyt Lhotse od południowej strony. Była to niestety ostatnia wyprawa najwybitniejszego polskiego himalaisty. Odpadł on od ściany, a lina przywiązana do Pawłowskiego nie wytrzymała obciążania. Runął w 2-kilometrową przepaść. Wspomnienia Jerzego Kukuczki z pewnością nie zabraknie podczas piątkowego spotkania.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com