facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-05-12
 

Spotkanie na Kasprowym Wierchu

W sobotę, 9 maja, po raz trzeci na szczycie Kasprowego Wierchu spotkali się miłośnicy nart, by wspólnie zakończyć sezon narciarski. W tym roku spotkanie miało szczególny charakter, gdyż towarzyszyła mu premiera wyjątkowego filmu dokumentalnego pt. "Nasz Kasprowy" - opowieść o babci kolejce.

W filmie pokazano unikatowe archiwalia, nieznane dotąd fotografie z budowy kolejki oraz nigdzie nie publikowane jeszcze materiały z budowy nowej kolejki - wszystko barwnie splecione niezwykłymi historiami ludzi związanych z Kasprowym.

To opowieść o tych, którzy budowali starą kolej i przez lata pracowali na Kasprowym Wierchu, a także o ludziach, których związała z tym miejscem pasja gór i narciarstwa. Całości dodały smaku przepiękne zdjęcia gór i ciepły głos Krystyny Czubówny. Ponad godzinna projekcja filmu, która odbyła się na górnej stacji kolejki, została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność, wśród której zasiadło wielu jego bohaterów.

Pomysłodawcami filmu są Marek Gajewski – kierownik produkcji i współreżyser oraz Janusz Julo Sus – reżyser i autor zdjęć. Producentem został Rafał Sonik. W realizacji filmu pomogło też wiele osób. Wśród nich są: Mieczysław Król - Łęgowski, który dostarczył wielu materiałów archiwalnych oraz Wojciech Szatkowski, który czuwał nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia, a także wsparł twórców filmu archiwaliami ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. W filmie wykorzystano również materiały archiwalne Filmoteki Narodowej i fotografie z archiwaliów narodowych, a także prywatnych zbiorów Jana Radkiewicza. Otwartym zawodom narciarskim rozegranym w Kotle Goryczkowej towarzyszyła gęsta mgła, co wymagało od zawodników zachowania jeszcze większej ostrożności przy zjeździe niż zazwyczaj. Obyło się bez wypadków, a na starcie nie zabrakło osób próbujących swoich sił w jeździe na starym sprzęcie narciarskim. Zawodnikom przyszło rywalizować z tak utytułowanymi sportowcami, jak chociażby Małgorzata Tlałka-Długosz, czy Ewa Grabowska-Gaczorek.

W południe na szczycie Kasprowego Wierchu odprawiona została Msza Święta w intencji wszystkich ludzi gór, którą celebrował ks. Andrzej Uruski, proboszcz zakopiańskiej parafii p.w. Najświętszej Marii Panny Matki Zbawiciela. Podczas Mszy m.in. "Ave Maryja" zaśpiewał znany krakowski aktor i również zapalony narciarz, Jacek Wójcicki.

Tradycyjnie już na szczycie Kasprowego Wierchu wszyscy uczestnicy „Spotkania Ludzi Kasprowego” zrobili sobie pamiątkowe, trzecie już zdjęcie. Najlepsi zawodnicy z rąk wyśmienitej narciarki, alpejki i trenerki Barbary Grocholskiej-Kurkowiak odebrali unikatowe nagrody, rzeźby autorstwa Czesława Podleśnego, wykonane z elementów pochodzących ze starej kolejki na Kasprowy.

Wzruszającym momentem było wręczenie fragmentów starej liny nośnej zaproszonym gościom, którzy odbierając prezent, chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami i refleksjami o Kasprowym Wierchu. Wśród gości nie zabrakło nazwisk tych najbardziej zasłużonych dla kolejki na szczyt. W spotkaniu na Kasprowym wziął udział minister Jacek Tarnowski, który podczas części oficjalnej wspominał wielkanocne wypady na narty do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher podziękował Rafałowi Sonikowi za ideę łączenia wokół Kasprowego Wierchu pokoleń ludzi uprawiających narciarstwo. - Najpierw zacząłem jeździć na nartach, a potem stałem się zawodowym ochroniarzem - mówił natomiast podczas spotkania dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński, przypominając jednocześnie, że każde dobro musi być reglamentowane. 
Maciej Korzyński z najwyżej położonego w Polsce punktu meteorologicznego, wprawdzie nie mógł obiecać zebranym narciarzom tylko ładnej pogody, ale za to wręczył organizatorowi „Spotkań Ludzi Kasprowego” Rafałowi Sonikowi medal IMGW.

Więcej na www.naszkasprowy.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com