facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-11-17
 

Spotkania Górskie Lawiny

Piotr Pustelnik i Kinga Ociepka – Grzegulska będą gośćmi XII Spotkań Górskich „Lawiny” w Rudzie Śląskiej. Publiczność będzie mogła zobaczyć filmy takiego kalibru jak obsypany nagrodami na festiwalach górskich całego świata „Valley Uprising”, czy mająca niedawno swoją premierę „Mama”, a także wysłuchać relacji z wyjazdów w Kaukaz, Pamir, Himalaje, na Islandię, Kilimandżaro i w góry Bałkanów. W programie znajdą się ponadto warsztaty wspinaczkowe, zajęcia z turystyki narciarskiej, konkurs fotograficzny oraz muzyczne after party. Impreza tradycyjnie odbywać się będzie w przedostatni weekend listopada (17-19.11) i tradycyjnie również wstęp na nią będzie całkowicie bezpłatny.

Pierwszy dzień „Lawin” (17.11) rozpoczną warsztaty wspinaczkowe dla dorosłych, które odbędą się w szkole wspinaczkowej Haliny i Jacka Czechów. To propozycja dla tych, którzy ze wspinaczką nie mieli do tej pory zbyt wiele wspólnego, a chcieliby się dowiedzieć jak zrobić pierwsze kroki w tej dyscyplinie.


Tego samego dnia wieczorem w kinie „Patria” – w ramach bloku filmu górskiego - zobaczyć będzie można film Pavla Barabasa „Życie dla pasji”, przypominający postać legendarnego taternika - poety Wiesława Stanisławskiego oraz kultowy dokument „Valley Uprising”, pokazujący historię wspinaczki w amerykańskich Yosemitach.

 

Na „otwarcie” soboty (18.11) organizatorzy zaproponowali zajęcia praktyczne – warsztaty wspinaczkowe dla dzieci prowadzone przez instruktorów z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek” oraz warsztaty z turystyki narciarskiej pod okiem ekipy ze sklepu Tuttu.


Sobotnie popołudnie upłynie pod znakiem odbywających się w Sali Miejskiego Centrum Kultury prelekcji i prezentacji. Ich kulminacją będzie pokaz filmu „Mama”, po którym odbędzie się spotkanie z jego bohaterką, Kingą Ociepką – Grzegulską, jedną z najbardziej utytułowanych polskich wspinaczek, która karierę sportową łączy z wychowywaniem dwójki małych dzieci.

 

XII Spotkania górskie

arch. Michał Wroński

 

W trzeci dzień „Lawin” (19.11) zaplanowano pokazy filmów, prezentacje i rozstrzygnięcie konkursu fotografii górskiej (nagrody powędrują do autorów trzech zdjęć wskazanych przez jury, laureata nagrody publiczności oraz laureata nagrody sponsora, firmy HiMountain). Na zakończenie festiwalu odbędzie się spotkanie z Piotrem Pustelnikiem. Trzeci (i ostatni jak do tej pory) Polak, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników Himalajów i Karakorum opowiadał będzie nie tylko o wyprawach w najwyższe góry świata, ale też o życiu „po Koronie”.

 

- Przed rokiem sporo miejsca poświęciliśmy postaci Jerzego Kukuczki, wcześniej gościem ‘Lawin” był Krzysztof Wielicki, więc zaproszenie Piotra Pustelnika było dla nas oczywistą oczywistością. Zwłaszcza, że w tym roku ukazała się jego książkowa autobiografia – podkreśla Michał Wroński, koordynator programu „Lawin”.


Organizatorem „Lawin” jest Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które od kilkunastu już lat zajmuje się animowaniem wydarzeń kulturalnych na terenie Rudy Śląskiej. Prowadzi m.in. Dom Kultury oraz Dyskusyjny Klub Filmowy.

 

- „Lawiny” to obecnie nasze największe przedsięwzięcie, mające swoją wierną publiczność w całym regionie. Goście doceniają panującą u nas swobodną atmosferę i oczywiście to, że cała impreza jest dla nich bezpłatna. Dla nas jako organizatorów to spore wyzwanie, stąd też cieszymy się, że od tylu już lat udaje się nam nieprzerwanie organizować ten festiwal – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Stowarzyszenia.

 

XII Spotkania górskie

 arch. Michał Wroński

 

PROGRAM XII SPOTKAŃ GÓRSKICH „LAWINY” W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

 

17 LISTOPADA (PIĄTEK) 2017

 

Godz. 17.00 – 19.00 (ścianka wspinaczkowa „W Skale – Bunkier”): Warsztaty wspinaczkowe dla dorosłych (obowiązują wcześniejsze zapisy)
Godz. 18.15 (kino Patria): Oficjalne otwarcie XII Spotkań Górskich „Lawiny”
Godz. 18.30: Pokaz filmu „Życie dla pasji”
Godz. 19.30: Pokaz filmu „Valley Uprising”

 

18 LISTOPADA (SOBOTA) 2017

 

Godz. 10.00 – 12.00 (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Janusza Korczaka, ul. Obrońców Westerplatte 2A): Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci (obowiązują wcześniejsze zapisy)
Godz. 14.00 – 15.30 (Druid Pub): „Skitury - jak to podejść? Ekipa Tuttu.pl zaprasza w świat turystyki narciarskiej”. Warsztaty i konkurs z nagrodami
Godz. 16.00 (Miejskie Centrum Kultury): Otwarcie bloku filmów i prezentacji
Godz. 16.15: Pokaz filmu „Czekając na Rosę”
Godz. 16.45: „Rozrusznik ładowany górami. Kilimandżaro, czarny klejnot” – prezentacja Piotra Głowackiego
Godz. 17.45: Pokaz filmu „Cześć Chu”
Godz. 18.00: Prezentacje członków Rudzkiego Klubu Grotołazów Nocek - "Islandia'2017" (Damian Szołtysik, "Dach Kaukazu" (Aleksander Kufel), "Pik Lenina" (Aleksander Kufel)
Godz. 18.30: Przerwa na poczęstunek
Godz. 19.15: Pokaz filmu „Mama”
Godz. 20.00: Spotkanie z Kingą Ociepką - Grzegulską, wspinaczką, bohaterką filmu „Mama”
Godz. 22.00 (Druid Pub): Muzyczne after party

 

19 LISTOPADA (NIEDZIELA) 2017


Godz. 16.00 (Miejskie Centrum Kultury): Otwarcie bloku filmów i prezentacji
Godz. 16.05: Pokaz filmu „Klek - Misja Bośnia 2014”
Godz. 16.30: „Golem Korab, podwójna radocha” – prezentacja Michała Wrońskiego
Godz. 17.00: „Projekt Kazbek” – prezentacja Ani Gulan i Michała Feliksika
Godz. 18.00: Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Losowanie nagród dla publiczności
Godz. 18.30: „Życie po Koronie” - spotkanie z Piotrem Pustelnikiem
Godz. 20.00: Zakończenie XII Spotkań Górskich „Lawiny”

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA OBOWIĄZUJE WSTĘP WOLNY

 

 prenumerata Górski magazyn sportowy - Góry


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com