facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-09-30
 

„Śmieci to temat podniosły!” - wspólna akcja Jana Niezbędnego i TPN

Czy dbając o swoją kondycję można jednocześnie troszczyć się o przyrodę? Oczywiście! Przez cały wrzesień Jan Niezbędny wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym będzie zachęcać turystów wychodzących na szlak do proaktywnego spędzania czasu i spacerów po górskich ścieżkach, połączonych ze zbieraniem napotkanych po drodze  śmieci.

 

Podstawowym założeniem akcji „Śmieci to temat podniosły!” jest budowanie świadomości na temat ochrony środowiska i zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia Tatr, a także odpowiedzialnego traktowania swojego otoczenia. Akcja zachęcania turystów do aktywnego spędzania czasu i łączenia przyjemnego z pożytecznym rozpocznie się już w sobotę 1 września i potrwa do końca miesiąca.

 

Wychodząc na szlak można bowiem nie tylko zwiedzać, podziwiać piękno dzikiej przyrody, głęboko oddychać świeżym tatrzańskim powietrzem, ale też uprawiać sport. A gdyby tak wziąć przykład ze Szwedów, i tak jak już wielu biegaczy na całym świecie, zacząć uprawiać plogging?! Termin ten powstał z połączenia angielskiego słowa "jogging" oznaczającego bieganie oraz szwedzkiego "plocka upp", czyli „podnosić”. W tym roku znalazł się on na liście najmodniejszych ekoaktywności. Ploggersów można spotkać zarówno na ścieżkach wielkich miast, jak i w lasach. Znaki rozpoznawcze - buty do biegania i worek na śmieci.

 

W akcji „Śmieci to temat podniosły!” mogą wziąć udział wszyscy odwiedzający Tatrzański Park Narodowy, a Jan Niezbędny wyposaży każdego wolontariusza w zestaw umożliwiający wygodne i bezpieczne sprzątanie na górskim szlaku. We wszystkich szesnastu punktach wejścia do TPN, przez cały okres trwania akcji, można odebrać pakiet od Jana Niezbędnego: rękawice oraz worki na śmieci EKO-natura ze specjalnym dodatkiem d2w, dzięki któremu ich proces degradacji rozpoczyna się już po 18 miesiącach.

 

To już kolejna akcja zachęcająca do odpowiedzialnego i zaangażowanego wędrowania po górach, do której zachęca Jan Niezbędny. Marka od kilku lat jest również partnerem strategicznym akcji „Czyste Tatry”.

 

"Pozornie mały gest, taki jak podniesienie pozostawionego na szlaku papierka, powtórzony przez więcej osób, potrafi wprowadzić dużą zmianę w naszym środowisku. Mamy prawo cieszyć się pięknem czystej przyrody, ale do naszych obowiązków należy troska o jej stan i o to, by zostawić ją taką dla naszych dzieci i wnuków. Zależy nam na tym, aby ta odpowiedzialna i proekologiczna postawa była nie tylko tymczasową modą, ale  przerodziła się w styl życia." – mówi Mieszko Miazga, Junior Brand Manager, Sarantis Polska.

 

Dlatego też Jan Niezbędny i TPN zachęcają nas do zmiany nawyków zarówno w Tatrach, na szlaku, jak i na co dzień w mieście. Najprościej zacząć od małych kroków i dbałości o porządek wokół siebie. Każdy wyrzucony na ścieżce czy chodniku papierek czy butelka po napoju może szybko stać się pierwszym elementem na górze śmieci. A przecież sprzątanie i dbanie o czystość – co pokazuje akcja i idea ploggingu – potrafi być świetną zabawą i pomóc nam w zachowaniu olimpijskiej kondycji.

 

O akcji Śmieci to temat podniosły - bez śmieci, bez śladu, bez wahania będą informować liczne plakaty znajdujące się przy punktach wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Będą zachęcały do pobrania specjalnego worka na śmieci, do którego będzie można zbierać odpadki napotkane na szlaku.

 

 

Źródło: informacja prasowa

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2018-09-20
GÓRY
 

TPN walczy ze śmieciami na górskich szlakach

Komentuj 0
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com