facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-03-10
 

Sławkowski Szczyt – przewodnik wspinaczkowy

Ukazał się nowy przewodnik wspinaczkowy po Tatrach, opisujący Sławkowski Szczyt. Autorem publikacji jest doświadczony, zasłużony i wciąż wyjątkowo aktywny slovenský horolezec, Pavol Jackovič.

W roku 2006 wydany został inny przewodnik tego autora – poświęcony wierzchołkowi posiadającemu najwyższą ścianę w Tatrach, czyli Małemu Kieżmarskiemu Szczytowi. Tym razem P. Jackovič przedstawia Sławkowski Szczyt (2453 m n.p.m.) - największy masyw w słowackiej części Tatr Wysokich, leżący w grani bocznej, rozdzielającej doliny Staroleśną i Sławkowską. Jest to góra najwyraźniej widoczna nad Starym Smokowcem [skąd, optycznie, wydaje się być najwyższym szczytem całych Tatr], wyraźnie dominująca nad okolicą. Szczyt ten opada on na pn.-wsch. zboczami o różnicy wysokości aż 1500 m. Prowadzi na niego również (z Siodełka) znakowany szlak turystyczny - co ułatwia wspinaczom powrót po ukończeniu tych dróg, które wyprowadzają na wierzchołek główny.

 

 

Jednakże niniejszy przewodnik opisuje również cały szereg turni i turniczek, wchodzących w skład rozbudowanego masywu Sławkowskiego Szczytu. Jak podaje autor, w pn. zboczach tego szczytu – największych w całych Tatrach - znajduje się aż 19 turni i baszt. Na nich właśnie, w trakcie przygotowań przewodnika, autor pokonał wszystkie 141 dróg!!! Drogi mają różne trudności, odpowiadające umiejętnościom każdego taternika.

 

Pavol Jackovič jest jednym z najlepszych i najaktywniejszych taterników słowackich. Mówi się, że nie ma w Tatrach kamienia, którego nie trzymał w ręce... Ma on na swoim koncie przebytych w Tatrach pomad tysiąc dróg wspinaczkowych! Wśród nich jest 147 nowych dróg [sic!] i 385 przejść samotnych [sic!] (z asekuracją i bez niej)! Oprócz tego, przygotowując przewodnik po pn. ścianie Kieżmarskiego Szczytu, udało mu się pokonać wszystkie 141 dróg na tej najwyższej tatrzańskiej ściany [tu znowu konieczne: sic!]!!!

 

 

Autor  w ścianie. Fot. adam.azet.sk

 

Na koniec Pavol Jackovič pisze: Przygotować przewodnik wspinaczkowy - to jest mrówcza praca na długie lata. [...] ja poświęciłem na to 120 dni. Teraz chcę chodzić na inne ściany, a od tych odpocząć. Nie mówię, że następnego przewodnika już nie zrobię, ale teraz na pewno nie.


Książka ukazała się w nakładzie 1000 egz. Przewodnik dostępny jest (cena: 15 Euro) między innymi na internetowej stronie JAMES.

 

Piotr Michalski

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com