facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-17
 

Slackline - trochę teorii

Slackline (ang. slackline - luźna linia) - sport polegający na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie, zazwyczaj o szerokości 1 cala = 2,54 cm. Inne szerokości to już wariacje i odejście od tradycyjnej formy tegoż sportu, rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami (drzewami, skalnymi turniami) na wysokości kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów.

W większości czasu teraz jest to jednak nie dyscyplina sportu, ale rozrywka pozwalająca spędzić czas. Slackline narodził się w Kalifornii w dolinie Yosemite na początku lat 80. XX wieku. Za jego twórców uważa się Adama Grosowskyiego i Jeffa Ellingtona. Wszystko zaczęło się od chodzenia po łańcuchach okalających parking. Następnie próbowano chodzić po linach wspinaczkowych, które w końcu zastąpiono taśmą. Samo balansowanie na linie pomagało i wzmacniało wspinaczowi zmysł równowagi, który jest bardzo wazny we wspinaniu, dodatkowo wzmacniało nogi. Niebawem slackline zyskał coraz więcej miłośników, pojawiły się też pierwsze highline`y.

Trudno powiedzieć, kiedy slackline trafił do Polski, natomiast przełomowy okazał się rok 2006, kiedy rozegrano pierwsze w Polsce zawody "Slackline Master 2006", powstała strona slackline.com.pl oraz forum slackline.fora.pl. Rok później w warszawskim "Blue City" odbyły się kolejne zawody "Slackline Polish Open 2007". 14 lipca 2007 roku Jan Gałek jako pierwszy Polak pokonał najsłynniejszy highline świata L.A.S w Yosemite. W Polsce często slackline określa się jako chodzenie po linie, co zapewne wynika z tłumaczenia "line" jako lina. Jednakże taśma, w odróżnieniu od lin używanych przez linoskoczków, nawet po mocnym naciągnięciu, charakteryzuje się dużą rozciągliwością powodującą pionowe i poziome "drgania" podczas chodzenia. Pozwala to na wykonywanie wielu efektownych trików. Wymusza też nieco inny sposób utrzymywania równowagi. Doświadczeni "slackerzy" pozwalają, aby stopy swobodnie wychylały się wraz z taśmą na boki kontrolując równowagę górna częścią ciała, co widać na przykładzie triku "surf". Trik ten polega na mocnym wychylaniu taśmy nogami w poziomie przy jednoczesnym utrzymaniu tułowia "nieruchomo".

Sam slackline dzieli się na kilka odmian takich jak:

Trickline to taśmy długości kilku do kilkunastu metrów, zawieszone na wysokości kilkudziesięciu centymetrów i do tego mocno napięte, jeżeli chcemy wykonywać tricki dynamiczne. Wykonuje się na nich różnorodne tricki - od prostych obrotów po podwójne salta. Trickline jest najpopularniejszą formą slackliningu, nie wymaga dużych przestrzeni, mnogości sprzętu do naciągania, jest efektowny i bardzo "towarzyski".

Rozściaganie taśmy na kilkunastu centymetrach jest chyba także najbardziej populane i zazwyczaj każdy zaczyna od tego rodzaju slacka, poprzez rozciągnięcie taśmy między drzewami na parkingu, polu namiotowym etc. Sam początek przygody z taśmą pokazuje nam, jak trudne jest utrzymanie się na taśmie, i wprowadza wiele radości i śmiechu.

Czytaj całosć na: http://aktywni.pl/

Źródło: planetagor.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com