Zwieńczeniem trzech dni pokazów zdjęć, filmów i prezentacji z wypraw we wszystkie zakątki świata (łącznie ponad 80 prelekcji!) będzie ceremonia przyznania Kolosów, prestiżowych statuetek za dokonania roku.
Wśród gości specjalnych m.in. Simone Moro!
Goście specjalni
Na Kolosach pojawi się jeden z najwybitniejszych obecnie himalaistów na świecie, Włoch
Simone Moro. Do Polski przyleci tylko na jeden dzień, w niedzielę, specjalnie po to, by wziąć udział w imprezie.
Kolosowej publiczności opowie o niesamowitym, przełomowym osiągnięciu, jakiego dokonał na początku 2011 roku wraz z Denisem Urubko i Cory Richardsem – pierwszym w historii zimowym wejściu na ośmiotysięcznik (Gaszerbrum II) w Karakorum. Spotkanie z nim poprowadzi Krzysztof Wielicki, pierwszy w historii zimowy zdobywca Mount Everestu.
Wyczyn Simone Moro, który na swoim koncie ma już trzy zdobyte zimą ośmiotysięczniki, oraz jego partnerów to kolejny ważny krok w rozwoju himalaizmu zimowego, równie wspaniałej, co wymagającej tradycji zainicjowanej ponad 30 lat temu przez Andrzeja Zawadę.

Źródło: www.kolosy.pl
Inni goście specjalni tegorocznej edycji Kolosów to
Piotr Pustelnik, zdobywca korony Himalajów,
Marek Kamiński, świetnie znany polarnik, zdobywca Biegunów, realizujący ostatnio projekt „Ekspedycja Wisła”,
Jan Gać, historyk i badacz kultur prekolumbijskich,
Max Cegielski, pisarz i reporter, autor znakomitych książek o Indiach, Pakistanie i Turcji, oraz
Jerzy Adamuszek, mieszkający na stałe w Kanadzie autor kilku wyczynów wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa, m.in. samochodowego rajdu z Alaski na Ziemię Ognistą.
Nagrody, nagrody, nagrody...
Kolosy to nie tylko święto, ale i okazja do dokonania rzetelnego przeglądu najważniejszych i najciekawszych wypraw oraz osiągnięć eksploracyjnych 2010 roku. Złożona z podróżniczych autorytetów Kapituła po raz dwunasty przyzna
nagrody w kategoriach podróże, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. Wręczony zostanie też
Super-Kolos za całokształt osiągnięć oraz
Nagroda im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączona z grantem Prezydenta Gdyni na zorganizowanie wyprawy (15 tys. zł).
W niedzielne popołudnie nastąpi także
finał memoriału im. Piotra Morawskiego (nota bene partnera Simone Moro w nagrodzonej Kolosem 2005 zimowej wyprawie na Sziszapangmę) organizowanego przez Olgę Morawską i Alpinus Expedition Team.
Tematyka spotkań i inne atrakcje
Rowerowe wyprawy dookoła świata, schodzenie w głąb tropikalnych jaskiń, ośmiotysięczniki, przeprawy przez niedostępne lodowce oraz podróże jako sposób na życie – opowieści o tym wszystkim i znacznie więcej: oto, co czeka na publiczność Kolosów. W nowoczesnej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni prelekcje będą się odbywały na sali głównej, gdzie podczas każdej z 30 godzin pokazów na widowni zasiądzie nawet 3200 osób, oraz w sali seminaryjnej. Prezentacjom będą towarzyszyć targi sprzętu i odzieży outdoorowej oraz organizowany już po raz drugi Salon Mediów Podróżniczych. Jego pierwsza edycja w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Nie zabraknie też seminarium, podczas którego – co stało się już tradycją Kolosów – podjęta zostanie próba odkłamania kolejnego stereotypu związanego z podróżowaniem. Tym razem tematem będą podróże „trzeciego wieku”.
Na co w programie Kolosów 2010 warto zwrócić szczególną uwagę?
Z pewnością na dużą liczbę ciekawych i bardzo różnorodnych wypraw rowerowych. Wyraźnie widać, że podróżowanie na dwóch kółkach, staje się w ostatnim czasie jedną z najpopularniejszych form poznawania świata przez polskich globtroterów. Jeździ się na wszystkie kontynenty, do wszystkich stref klimatycznych, a problemu nie stanowią nawet wysokości przekraczające 5000 m n.p.m. Zobaczymy relacje zarówno z ekstremalnych przepraw przez góry, z wypraw dookoła świata, jak i z rodzinnych podróży z dziećmi – wszystkie będące opowieściami nie tylko o drodze, ale głównie o spotkaniach z ludźmi, które przemieszczanie się rowerem bardzo ułatwia. Na jednośladach podróżują jednak nie tylko rowerzyści, zobaczymy więc również relacje z wypraw motocyklowych: po Azji i Ameryce Południowej.
Inna godna odnotowania tendencja to
wielomiesięczne podróże, których uczestnicy realizują swoją pasję poznawania świata, nie tylko odwiedzając jego najróżniejsze zakątki, ale i doświadczając codziennego życia, pracując (zarobkowo lub w ramach wolontariatu) i mieszkając np. na Madagaskarze, na Półwyspie Jamalskim czy na kanadyjskiej północy.
Na Kolosach nie zabraknie ponadto
relacji z wypraw po Polsce. Choćby rajd wzdłuż granic naszego kraju quadem czy spływ Wisłą, pokazujący jak egzotyczną i zaskakującą może być największa polska rzeka, to przykłady na to, że prawdziwe podróżnicze emocje da się znaleźć bliżej, niż to się może wydawać.
Niezwykle ciekawie prezentują się też ubiegłoroczne
przedsięwzięcia jaskiniowe – oryginalne i realizowane w rzadko eksplorowanych obszarach, zarówno w klimacie tropikalnym, jak i np. w tak pozornie mało wdzięcznym dla speleologów kraju jak Irlandia. Z kolei najbardziej interesujące
wyprawy górskie to te, których uczestnicy wybierali się w rejony mało znane i rzadko odwiedzane (Sudan, Afganistan).
Gratką dla wodniaków będzie natomiast opowieść kpt. Jerzego Radomskiego o najdłuższym rejsie w historii polskiego żeglarstwa (240 tys. mil morskich w 32 lata!)
Organizatorami 13.OSPŻiA są miasto GDYNIA (także sponsor strategiczny) i agencja MART z Krakowa. Wyłącznym organizatorem nagrody KOLOSY jest MART.
Wstęp jak zawsze wolny.
www.kolosy.pl