facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-02-29
 

Sekcja Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków – 70. lecie działalności

Obchody jubileuszu 70. lecia działania STJ KW Kraków zaplanowane są na sobotę 29 lutego 2020 roku.

Fot. arch. STJ KW Kraków

 

A było to tak… Podczas dwóch wczesnych wypraw eksploracyjnych do tatrzańskiej Jaskini Miętusiej, ich uczestnicy zorientowali się, że w takich sytuacjach najlepiej sprawdza się działanie zespołowe. Pierwszym krokiem ku temu było utworzenie organizacji grotołazów. Dzięki temu powstała pierwsza specjalistyczna organizacja jaskiniowa w Polsce.

 

Założycielami i pierwszymi członkami krakowskiego Klubu Grotołazów zostali: Ryszard Gradziński, Maciej Kuczyński, Włodzimierz Starzecki i Wacław Szymczakowski. Pierwsza wyprawa klubowa odbyła się do tej samej Jaskini Miętusiej i miała miejsce niemal dokładnie 70 lat temu, w lutym w 1950 roku. 

 

  Fot. arch. STJ KW Kraków

 

Chcąc uczcić jubileusz powstania Klubu, koleżanki i koledzy owych pierwszych eksploratorów, tradycyjnie już organizują obchody kolejnego, już 70. lecia działania Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków. Sekcja ta jest kontynuacją Klubu Grotołazów. 

 

W czasie minionych 70 lat jego członkowie i członkinie podejmowali wiele jaskiniowych wyzwań, często pionierskich, odnosząc szereg sukcesów, spośród których do najważniejszych należy prowadzona obecnie eksploracja jaskiń słoweńskiego masywu Kanin. To właśnie za tę działalność Sekcja Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków została uhonorowana Kolosem za 2005 rok. Po odkryciu i eksploracji jaskini Poljska jama we wspomnianym masywie Kanin okazało się, że w połączeniu z jaskinią Mala Boka utworzyła ona system o imponującej głębokości 1319 metrów.

 

  Fot. arch. STJ KW Kraków

 

Obchody jubileuszu 70. lecia działania STJ KW Kraków zaplanowane są na sobotę 29 lutego 2020 roku. Świętowanie będzie huczne, a wśród gości znajdzie się szerokie grono grotołazów i grotołazek z polskich klubów, zaproszeni goście z zagranicy, przedstawiciele i przedstawicielki organizacji alpinistycznych. Relacja z obchodów jubileuszu już wkrótce na stronie www.kw.krakow.pl.

 

Fot. Michał Pahl

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-01-14
WYDARZENIA
 

SNOW EXPO SKI&SNBTEST 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-12-10
WYDARZENIA
 

SNOW EXPO SKI TEST 2021/22

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-12-06
WYDARZENIA
 

17. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-12-03
WYDARZENIA
 

Warsztaty Akademii GOPR na Krakowskim Festiwalu Górskim

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com