facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-01-27
 

Saas Fee - druga odsłona lodowego PŚ 2009

Tydzień po pierwszej odsłonie lodowego Pucharu Świata 2009 w Valle Di Daone, zawodnicy przenieśli się do szwajcarskiego Saas-Fee. Rozegrano tam drugą część PŚ, która miała jednocześnie rangę Mistrzostw Świata.

W programie zapisano dwie konkurencje: prowadzenie i na czas. Miejsce rywalizacji to robiący wrażenie "amfiteatr" z 35-metrową konstrukcją dla wspinaczy walczących na prowadzenie i 15-metrową ścianą lodową dla sprinterów. Na trybunach zasiadło około 2000 widzów.
Ciekawie zapowiadały się zwłaszcza finały kobiet w prowadzeniu. Przypomnijmy, że we Włoszech zwyciężyły nie do końca te zawodniczki, których wygranej się spodziewano (Tolokonina, Mareau, Hrozova). Trio rosyjsko-francusko-czeskie miało więc sporo do udowodnienia.

Tym razem jednak powtórki nie było. Dość zdecydowanie wygrała Angelika Rainer (siódma w Daone). Włoszka jako jedyna sięgnęła do topu na drodze finałowej. Rainer wyraźnie lubi szwajcarską arenę. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również stanęła tu na najwyższym podium. Zawodniczka wyprzedziła jedną z faworytek, reprezentantkę gospodarzy Petrę Müller (w Daone Szwajcarka minęła się z podium, zajmując 4 miejsce) i świetnie dysponowaną Rosjankę Marię Tolokoninę. Znów poza strefą medalową (chociaż już coraz bliżej czołówki) znalazła się Włoszka Jenny Lavarda.

Wśród mężczyzn sukces z Daone powtórzył Markus Bendler. Bardzo mocny i równy formą Austriak zrealizował to, co założył sobie przed rozpoczęciem sezonu, czyli wygranie Mistrzostw Świata bądź generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Pierwszy cel spełniony, drugi spełnienia coraz bliżej... Bendler wyprzedził Włocha Herberta Klammera i Rosjanina Maxima Tomilowa.  

Czasówki przyzwyczaiły nas już do żelaznej dominacji Rosjan. Saas Fee pokazało tą przewagę w sposób dobitny. Odnotujmy więc, że w finale kobiecym trzy medale trafiły do Rosjanek. Triumf święciła wszechstronna Maria Tolokonina (już trzecie podium w tegorocznym PŚ). Maria wyprzedziła Nadeżdę Szubinę  i Marjam Filipową. Podobnie prawie wszystko dla Rosji zgarnęli sprinterzy. Wygrał Paweł Guljajew przed Pawłem Batuszewem. Brąz wywalczył Bułgar Tihomir Dimitrow.

Źródło: www.wspinanie.pl/serwis/200901/26saas_fee_lodowy_ps2009.php
 Saas Fee
 Saas Fee
 Saas Fee
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com