facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-03-17
 

Rozjazdy 2011 - Festiwal Podróżników

W programie m.in. spotkanie z Ryszardem Pawłowskim.
Jeżeli znudziły się Wam zwykłe podróżnicze przewodniki to goście i organizatorzy III edycji Festiwalu Podróżników ROZJAZDY 2011 zabiorą Was do wspaniałej, tajemniczej, mistycznej, szalonej, ale również niebezpiecznej krainy różnorodnej podróży.
I to wszystko bez paszportu, biletu, kolejek i trudnych pytań przy odprawie.

Sala widowiskowa Domu Kultury Chwałowice w dniu 2 i 3 kwietnia 2011 r. stanie się krainą podróży, w której publiczność nacieszy ucho opowieściami o niesamowitych podróżniczych przygodach na wszystkich prawie kontynentach, nakarmi wzrok niezwykłymi obrazami dzikich zakątków Ziemi, pozna jej fascynujące dźwięki, ale też odbędzie podróż w głąb siebie.

Organizatorami Festiwalu są:
Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM www.mahakam.eu
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl

Program festiwalu:

02.04.2011 (sobota) – Dom Kultury Chwałowice

15.30 Marek Lalko - Taman Negara - otwarcie wystawy fotografii
16.00 Zanzibar - daleko od plaży - Piotr Grządziel
17.00 Ucho na Świat - Katarzyna i Krzysztof Świdrakowie
18.00 Fotograf w podróży - Marek Lalko
19.00 Himalaiści w strefie śmierci - Ryszard Pawłowski

03.04.2011 (niedziela) – Dom Kultury Chwałowice


15.30 Dariusz Rosiak - Żar. Oddech Afryki - otwarcie wystawy fotografii
16.00 Bajkał - morze Syberii - Marcin Sienko
17.00 Mieszkałam wśród Papuasów - Karolina Sypniewska
18.00 Po Tajlandii - z ręką w kieszeni - Elżbieta Rozmus i Maciej Wesołowski
19.00 Żar. Oddech Afryki - Dariusz Rosiak

Sylwetki Podróżników:

Piotr Grządziel - Zanzibar - daleko od plaży

Piotr Grządziel - kolejny uwiedziony przez Afrykę. Antropolog - absolwent cieszyńskiej Etnologii, członek Polskiego Klubu Alpejskiego. Bywał w Etiopii, Kenii i Tanzanii. Zawsze stara się spojrzeć na świat trochę z innej strony i postara się to pokazać na Festiwalu. Opowie również o swoim magicznym miejscu, które odkrył w małej, zanzibarskiej wiosce Kitogani Michenzani.

fot. P. Grządziel

Od dwóch lat dokumentuje życie jej mieszkańców i zachodzące w niej zmiany. Żeby było ciekawiej, trasa na wyspę prowadzi zawsze przez Kilimanjaro...
 
Katarzyna i Krzysztof Świdrakowie - Ucho na Świat

Katarzyna i Krzysztof Świdrakowie - ich dziennikarskie doświadczenie i podróżnicza pasja zaowocowały już drugą książką, która w nietypowy sposób odkrywa jak oryginalnie można zwiedzać te bliższe i dalsze zakątki świata. Najpierw udowodnili, że mają niezłego nosa do podróży i potrafią ze swadą o tym opowiadać. Sięgając po ich Świat w zasięgu nosa, każdy może wybrać się w niepowtarzalną zapachową wyprawę.


Teraz wytężyli słuch i przykładając ucho do wszystkich kontynentów, zebrali własne doświadczenia oraz historie o muzyce Ziemi. Bo przecież każde miejsce ma swoje niepowtarzalne brzmienie i puls. Podczas Festiwalu zaproszą nas na wyjątkowy koncert, w fascynującą, dźwiękową podróż. Mamy wystawić tylko Ucho na świat, tak jak tytuł ich najnowszej książki. 
 
Marek Lalko - Fotograf w podróży

Marek Lalko - urodzony w 1974, ukończył studia na wydziale artystycznym w Zielonej Górze dyplomem z grafiki i malarstwa ze specjalnością fotografia, na co dzień żyjący w Zielonej Górze, oddaje się pracy ze studentami wydziału artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych w pracowni fotografii Uniwersytetu Zielonogórskiego, także wykładowca Akademii Twórczych Poszukiwań w Zielonej Górze. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Członek Rzeczywisty Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego www.ltf.strefa.pl. Strona artysty: www.lalko.com.

fot. M. Lalko

Taman Negara znaczy po malajsku dokładnie Park Narodowy, jest to największy i zarazem najstarszy las deszczowy na Ziemi, ma już 130 milionów lat. Na obszarze 4343 km kwadratowych żyje niezliczona ilość zwierząt i owadów. Marek Lalko dotarł do plemienia żyjącego w dżungli. Jest to dzikie plemię prowadzące koczowniczy tryb życia wspierane przez malezyjski rząd.
 
Ryszard Pawłowski - Himalaiści w strefie śmierci

Ryszard Pawłowski - ur. 1950 r. w Bogatyni, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. Wziął udział w ponad 250 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, m.in. K2 (8611 m) płn. filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 3-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.

fot. R. Pawłowski

Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo 40-letniego stażu w górach. Prowadzi Agencję Górską Patagonia www.patagonia.com.pl. Ma 27-letniego syna Marcina i 8-letnią córkę Martę.

Zdobyte szczyty 8-tysięczne:
• Mount Everest (8848 m) - 1994: przez Przełęcz Południową Nepal; 1995 i 1999: Północnym Filarem Tybet
• K2 (8611 m) - 1996: Północnym Filarem, Chiny
• Lhotse (8516 m) - 1994: Zachodnią Ścianą, Nepal
• Cho-Oyu (8201 m) - 2000: Himalaje, Tybet
• Nanga Parbat (8125 m) - 1993: Ścianą Diamir, Pakistan
• Annapurna I (8091 m) - 1991: Południową Ścianą, Nepal
• Hidden Peak (8068 m) - 1997: Kuluarem Japońskim, Pakistan
• Broad Peak (8047 m) - 1984: Karakorum, Pakistan
• Gasherbrum II (8035 m) - 2003: Karakorum, Pakistan
• Shisha Pangma Middle (8008 m) 2001: Himalaje, Tybet 

Marcin Sienko - Bajkał - morze Syberii

Marcin Sienko - łowca zaćmień, niezależny fotograf, podróżnik, organizator i szef wypraw na zaćmienia, autor licznych publikacji, prelekcji i wystaw, od urodzenia do chwili obecnej mieszka oraz pracuje w Krakowie. Jego przygoda z astronomią rozpoczęła się kilkanaście lat temu, największą jego pasją są zaćmienia Słońca i Księżyca. Marcin obserwował i fotografował już jedenaście zaćmień Słońca: Polska 2011, Syberia 2008, Syberia 2007, Gujana Francuska 2006, Turcja 2006, Hiszpania 2005, Islandia 2003, Afryka-RPA-2002, Madagaskar-2001, Węgry-1999, Polska-1996. Strona podróżnika: www.marcin-sienko.pl.

fot. Marta Sienko

Bajkał-morze Syberii - podczas prelekcji-slajdowiska można zobaczyć niezwykłe fotografie wykonane podczas zimowej i letniej wyprawy koleją transsyberyjską nad jezioro Bajkał. Oprócz relacji z wypraw, przedstawionych zostanie wiele ciekawych historii, mitów, legend i faktów dotyczących Kolei Transsyberyjskiej, Ałtaju, Syberii i Bajkału. 
 
Karolina Sypniewska - Mieszkałam wśród Papuasów


Karolina Sypniewska - 26-letnia bydgoszczanka, lingwistka, pilot wycieczek, backpacker.
Po ukończeniu studiów spakowała się i prawie lądem dotarła do Australii. Cała podróż zajęła jej dwa lata, czego rezultatem jest wystawa fotografii W kręgu obrzędów. Azja i Oceania, przedstawiająca style życia, rytuały i ludzi mieszkających w Nowej Gwinei, Wyspach Vanuatu, Australii oraz Indii, Nepalu i Malezji. Autorka nie tylko fotografuje, ale również nagrywa spontaniczne filmiki, które również zostaną ukazane na multimedialnej prezentacji. Podczas podróży Karolina prowadziła internetowy dziennik, w którym dzieliła się wrażeniami z podróży: www.karolinasypniewska.pl.

fot. K. Sypniewska

Mieszkałam wśród Papuasów - opowieść o poszukiwaniu tubylców na Nowej Gwinei i Vanuatu.
O podróżach przeładowanymi statkami towarowymi, rytualnych skokach land-divingu, jedzeniu krokodyli i nie tylko, trekkingu w górach czy w końcu zamieszkaniu w małej papuaskiej wiosce na wyspie Mushu w Papui Nowej Gwinei.

Elżbieta Rozmus i Maciej Wesołowski  - Po Tajlandii - z ręką w kieszeni

Elżbieta Rozmus i Maciej Wesołowski - para turystycznych żółtodziobów z podróżnym bagażem doświadczeń. W czasie wolnym od podróży zajmująca się stolarstwem oraz winiarstwem. Zamieszkują Kujawy Białe. Podróżując nie liczą na zaginione światy, nie patrzą na świat poprzez przygodowe historie z XIX wieku. Razem wędrowali po Kirgizji, Syberii, przez 5 miesięcy łapali stopa w Ameryce Środkowej, pomieszkiwali w Norwegii, kochają Krym.Po Tajlandii - z ręką w kieszeni - Tajlandia miała być właściwie tylko krajem tranzytowym w drodze na Borneo, do którego nie dotarli. Od pierwszych godzin kraj ten jednak urzekł ich łatwością egzystencji i spokojnym usposobieniem mieszkańców, dla którego zrezygnowali z Borneo. Podczas prawie 5-miesięcznej podróży po regionie to właśnie w Tajlandii spędzili najwięcej czasu. Poznali też sąsiadów: Malezję i Kambodżę. 
 
Dariusz Rosiak - Żar. Oddech Afryki

Dariusz Rosiak - dziennikarz Rzeczpospolitej, pisze głównie w dodatku Plus Minus.
W III Programie Polskiego Radia prowadzi, co sobota Raport o stanie świata. Autor książki Żar. Oddech Afryki (Otwarte 2010), zbioru reportaży na temat krajów Afryki, będącego owocem kilkunastu podróży dziennikarskich na ten kontynent. Wcześniej wydał Oblicza Wielkiej Brytanii (Prószyński i ska 2001). Pisze i mówi głównie na tematy międzynarodowe, zwłaszcza krajów Południa. Podczas festiwalu przedstawi cykl fotocastów, czyli opowieści tworzonych przy pomocy zdjęć i dźwięków z Afryki.

fot. Kamil Wróblewski

Żar. Oddech Afryki - Słońce, deszcz, spiekota, chłód - wszystko w Afryce się miesza. Lubimy myśleć o tym kontynencie jak o Czarnym Lądzie, sferze ciemności i śmierci, które dominują nad ludźmi. Ale to nieprawda. Afryka to życie w najpełniejszym wydaniu.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com