facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-04-10
 

Rosjanie w Alpach

Na przełomie lutego i marca działała w Alpach silna grupa wspinaczy z Krasnojarska.

Na przełomie lutego i marca działała w Alpach silna grupa wspinaczy z Krasnojarska. Postanowili oni w trzech zespołach, w tym samym czasie, otworzyć nowe drogi na największych północnych ścianach Alp – Eigeru, Matterhornu i Grand Jorasses.

Jewgienij Dmitrienko, Wladimir Arkhipov, Pawel Malygin, Dmitrij Tsyganov działali na Eigerze. Wspinaczkę rozpoczęli 4 lutego i po 13 dniach w ścianie, 17 lutego, osiągnęli szczyt. Ich linia, którą nazwali Russian Direct, to 1800-metrowa kombinacja istniejących dróg z fragmentami biegnącymi nowym terenem. Autorzy drogi narzekali na fatalne warunki lodowo-śniegowe, które spowolniły ich wspinaczkę.

Natomiast na Grandes Jorasses wspinał się zespół: Oleg Khvostenko, Andriej Litvinov, Anton Pugovkin, Wiktor Tsygankov. Swą wspinaczkę rozpoczęli 10 lutego, by po 9 dniach zameldować się na szczycie. Linia, którą nazwali Krasnojarski Wariant, ma około 1100 metrów długości i w dość dużej części pokrywa się z znaną linią No Siesta. Rosjanie wycenili jej trudności na  6B (skala rosyjska).

Zespołem który jako ostatni zakończył swe boje o nową drogę, byli wspinający się na Matterhornie J.Glazyrin, B.Rodikov, S.Cherezov. Rozpoczęli oni swą wspinaczkę 14 lutego, a 23 lutego osiągnęli szczyt. Ich droga biegnie na prawo od Drogi Bonattiego, w górnej części prowadzi przez słynny Zmutt Nos. Także tutaj autorzy przejścia narzekali na fatalne warunki lodowo-śniegowe, które ich zdaniem, znacznie spowolniły i utrudniły działalność w ścianie.

Wszystkie te wspinaczki odbywały się w stylu „kapsułowym” z użyciem portaledges i lin poręczowych. Może nie jest to ostatnio najbardziej ceniony styl na świecie, ale przyczynia się do tego, że Rosjanie po raz kolejny zrealizowali swoje ambitne, zimowe cele.  

3 (143) 2006

(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com