facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-16
 

Rosjanie nową drogą na Trango Nameless Tower

We wrześniu br., w grupie Trango Tower, w rejonie lodowca Baltoro, działała wyprawa rosyjska.
Czteroosobowy zespół z Moskwy, w składzie: W. Wołodin – D. Gołowczenko – S. Niłow – A. Jurkin, dokonał wejścia nową drogą na północno-zachodniej ścianie imponującej, zarazem jednej z najtrudniejszych do zdobycia i najpiękniejszych gór świata, Trango Nameless Tower (6251 m n. p. m.), skalnego obelisku w Grupie Turni Trango, w Karakorum.


Plakat wyprawy, fot. mountain.ru

Wspinaczka zajęła zespołowi rosyjskiemu osiem dni. Ich droga wiedzie środkiem pn- zach. ściany. Uzyskała ona najwyższą wycenę w rosyjskiej skali trudności wspinaczkowych w górach, 6B (skala zamknięta do góry, podobna nieco do skali alpejskiej. 6B - to w tej skali stopień najwyższy). Otrzymała nazwę Bez strachu (Страху нет albo No Fear – co stanowi też dewizę całego moskiewskiego klubu alpinistycznego Siedem szczytów (Семь вершин), z którego rekrutują się autorzy przejścia).
Trango Nameless Tower z przebiegiem nowej drogi, fot. mountain.ru

Droga wiedzie w monolitycznym granicie, pokonując też, zwłaszcza w dolnym odcinku, wiele odcinków przewieszonych i długich zacięć. Różnica wysokości pokonanej linii (jak to mają w zwyczaju mierzyć i podawać ekipy z krajów byłego ZSRR) wynosi aż 1000 metrów, natomiast długość drogi autorzy ocenili na 1120 m.

Pokonana przez zespół wspinaczka jest pierwszą w historii eksploracji Trango Nameless Tower realizacją rosyjską. Serdecznie gratulujemy!


"Kamanda na wierszynie", fot. mountain.ru

Dodatkowo, wyprawa z Moskwy odniosła jednocześnie także drugi sukces! Obok wspomnianej grupy, dwójkowemu zespołowi D. Sawaliew – G. Kozłow, udało się powtórzyć piękną i trudną Drogę Słoweńską na zachodniej ścianie Trango Tower. I drugiej ekipie należą się i składamy gratulacje!

Piotr Michalski
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-22
GÓRY
 

Lato i jesień w Laponii

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com