facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Robert Jasper i jego Ironman M / D 14+

„Tegoroczna zima z początku była zbyt ciepła, by następnie być zbyt zimna”. Sezon 2011/2012 szybko mija i naprawdę trudno znaleźć akceptowalne warunki w europejskich Alpach. Nie przeszkodziło to Jasperowi wytyczyć nową trudną drogę drytoolową Ironman.
W grudniu Jasper zaczął się przygotowywać do zimowego sezonu w swoim przydomowym ogródku wspinaczkowym w Eptingen w Szwajcarii. Tam w 1997 roku poprowadził swoją drogę Trai de lune M8+, która była pierwszą drogą w Europie z taką wyceną. Nadal nie ma powtórzenia!

W kolejnych latach Robert dodawał nowe realizacje w Eptingen. W 2003 roku światło dzienne ujrzał Batman M12, a 2009 rok to podniesienie poprzeczki: Superman M13+, z ciekawym wyjściem swobodnie wiszącym soplem.
 
W tym sezonie Robert Jasper postanowił zrobić kombinację kilku dróg biegnących masywnym 20-metrowym dachem ze „zwierzęcymi ruchami”, delikatnymi podhaczeniami i wyjściem do lodospadu.

Wyjątkowo wysokie temperatury sprawiły, że na projekcie nie było w ogóle lodu, ale forma Szwajcara była! 40-metrowa droga nazwana Ironman została pokonana bez lodu i dla takiej drogi Jasper proponuje wycenę D / M14+, która prawdopodobnie będzie zależała od warunków lodowych.Robert Jasper na Ironman M / D14+. Fot. Frank Kretschmann

„Zmiany klimatyczne powodują, że pogoda jest coraz bardziej nieprzewidywalna, przez co trzeba być bardziej kreatywnym. Wycena M / D od „Mixed Dry” ma według mnie więcej sensu na takie drogi, na których nie znajdziemy za wiele lodu. Dla mnie drytooling jest idealnym zimowym treningiem, a do tego daje dużo zabawy.”

Robert Jasper
 
Darek Kaptur
 
2019-06-13
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Słomkowa Skała, Morsko - skałoplan

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
2019-06-04
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Kolejny ekstrem Laury Rogory we włoskim Collepardo - "Réveille-toi" 9a

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-06-04
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Wycinki drzew i krzewów pod skałami - "Nasze Skały" apelują o rozwagę

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2019-05-28
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Stwórz Koronę Polskich Skałek. Ruszył unikatowy projekt dla wspinaczy

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com