facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Requiem: Legendarny trad w dobrym stylu

Lato 1983 roku. Po sześciu tygodniach epickiej walki Dave „Cubby“ Cuthbertson prowadzi klasycznie „ostatni wielki problem“ Szkocji...

Rysa pokonywana hakowo od 1965 roku, a przecinająca 35-metrową skałę w Dumbarton otrzymała wycenę E8, jako pierwsza w całej historii brytyjskiej skali trudności. Nikt jeszcze wtedy nie zdawał sobie sprawy, że Requiem jest także jedną z najtrudniejszych dróg w owym czasie osiągając trudności francuskiego 8a+. Wyczyn tym bardziej godny pamięci, że we Francji otwarto wówczas obite spitami pasaże o wycenie 8a! Dopiero rok później wspinanie zwane sportowym osiągnie poziom wyznaczony przez tradowe Requiem.


Wyczyn Cubby’ego dokonał się jednak w stylu yo-yo – wówczas uznawanym za jak najbardziej klasyczny i sportowy. Aż do roku 2002 nikt nie porwał się na Requiem bez uprzedniego osadzenia przelotów ze zjazdu. Pierwszym śmiałkiem, który dokonał przejścia po bożemu, czyli szpejąc drogę w trakcie przejścia, był nie kto inny jak Dave MacLeod. Kolejnym krokiem w podnoszeniu stylu powinno być przejście ground-up.


Po 28-latach od pierwszego przejścia klasycznego – powtórzenia w stylu „ground-up“ dokonał Will Atkinson, określając tym samym swoje przejście jako „najbardziej psychiczne i fizyczne wyzwanie jakiemu kiedykolwiek podołał“.


Teraz czas na pierwszego onsajta....


[źródło: dumby.info]

(tm)

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-04-15
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com