facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-06-28
 

Przez Szeroki Szczyt Himalajów

30 czerwca wyrusza wyprawa na Broad Peak – jeden z 14 ośmiotysięczników Korony Himalajów.


30 czerwca wyrusza wyprawa na Broad Peak – jeden z 14 ośmiotysięczników Korony Himalajów. Artur Hajzer oraz Piotr Klepacz będą wspierali Piotra Pustelnika w realizacji kolejnego punktu projektu „3x3”, zakładającego zdobycie najwyższych szczytów Ziemi, najwyższych szczytów siedmiu kontynentów oraz drugich co do wysokości szczytów na każdym z kontynentów. Ekipa została zaopatrzona w specjalistyczną odzież i sprzęt marki HiMountain, sprawdzoną podczas najważniejszych wypraw ostatniego roku.

Broad Peak (Szeroki Szczyt) jest, obok Annapurny, jednym z dwóch szczytów dzielących Piotra Pustelnika od zdobycia Korony Himalajów. Charakteryzuje go bogata historia kolejnych prób sforsowania. Zapisali się w niej m.in. Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka, którzy w 1984 roku dokonali brawurowego trawersu wszystkich trzech wierzchołków Szerokiego Szczytu oraz Krzysztof Wielicki, który zdobył górę i zszedł do bazy w ciągu zaledwie 24 godzin.

- Razem z Jerzym Kukuczką dotarliśmy na szczyt trzynastego i czternastego ośmiotysięcznika, które dzieliły go od zdobycia Korony Himalajów. Mam nadzieję, że i tym razem mój udział w wyprawie będzie szczęśliwy dla projektu Piotra Pustelnika – mówi Artur Hajzer, himalaista i podróżnik.

HiMountain zaopatruje wyprawę w specjalistyczny sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej. Obok plecaków transportowych i wspinaczkowych himalaiści zostali wyposażeni w namioty do obozów wysokościowych o wzmocnionym stelażu aluminiowym i z dodatkowymi wywietrznikami. Innowacje konstrukcyjne namiotów zostały wprowadzone z uwzględnieniem uwag Krzysztofa Wielickiego pod kątem zimowej wyprawy na K2. Przygotowano również specjalne śpiwory wszyte na stałe w płachtę biwakową, wykonane z unikalnej jakości puchu.

- Zabieramy ze sobą odzież i ekwipunek, który pomógł Markowi Kamińskiemu dotrzeć na oba bieguny Ziemi. Sprawdzony sprzęt jest dla nas gwarancją, że zdobycie Broad Peak pozostaje już tylko kwestią siły ducha i naszych fizycznych możliwości – mówi Piotr Pustelnik.

Podróżnicy będą ubrani w zaprojektowaną na potrzeby wyprawy odzież HiMountain z Gore-Texu – wodoodpornej tkaniny o wysokich parametrach oddychalności. Wśród wyposażenia jest również odzież ocieplana primaloftem, wspomagająca ciało w utrzymaniu właściwej temperatury. Nawet pod wpływem działania wilgoci odzież zachowuje miękkość, niewielką wagę oraz właściwości termiczne.

Szczegółowy opis kompleksowego wyposażenia himalaistów wraz ze zdjęciami można znaleźć na stronie www.himountain.pl

Informacja prasowa, 28 czerwca 2005

2005-06-28

(kb)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com