facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-05-31
 

Przełom Dunajca na liście UNESCO?

Przełom Dunajca może znaleźć się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.


Przełom Dunajca może znaleźć się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Byłby to drugi tego typu przypadek w Polsce. Na liście znajduje się tylko Białowieski Park Narodowy.

We wniosku, który ma zostać przygotowany do końca roku, znajdzie się Przełom Dunajca jako przykład charakterystycznej doliny wapiennej. Obszar zgłoszony do UNESCO obejmować będzie także Słowacki Raj, Niżne Tatry oraz Wielką Fatrę.

Z wnioskiem początkowo wystąpili Słowacy. Chcieli zgłosić tylko obszar Słowackiego Raju, jednak okazało się, że obszar jest zbyt mały, by mógł być zaakceptowany przez komisję oceniającą. Wkrótce powstał pomysł, żeby objąć nim szereg dolin wapiennych w Karpatach.

Wniosek został wysłany, jednak eksperci zwrócili go z sugestią, że warto dołączyć do niego jeszcze jeden obiekt - Przełom Dunajca.

Umieszczenie przełomu na liście UNESCO to nie tylko wielkie wyróżnienie. Obiekt takiej rangi o wiele łatwiej będzie chronić, z drugiej strony parkowcy liczą na różnego rodzaju dotacje z budżetu krajowego czy funduszy europejskich.

Jak przyznaje Michał Sokołowski, idea zgłoszenia Pienin do UNESCO była obecna także po polskiej stronie. Jednak po konsultacji ze specjalistami okazało się, że są małe szanse na jej realizację.

Sprawa odżyła w minionym roku, gdy Słowacy przygotowywali swój projekt. Obecnie uzgodnienia wspólnego wniosku odbywają się już na poziomie ministerialnym. Ma on aprobatę ministerstwa środowiska oraz kultury.

Źródło www.tygodnikpodhalanski.pl

2005-05-31|

(kb)


 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com