facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-10-21
 

Przegląd Filmów Wspinaczkowych - Eiger Wyśniony

Po zeszłorocznym "Wszystko za Everest", pomysłodawcy serii 360stopni powracają z programem, który przykuje do siedzeń w kinie amatorów alpinizmu, wspinaczki sportowej i bulderingu.
29 października startuje druga edycja Przeglądu Filmów Wspinaczkowych.

Podczas Przeglądu “EIGER WYŚNIONY” najlepsi wspinacze świata (m.in. Chris Sharma, Adam Ondra, Dean Potter, Patxi Usobiaga, Alex Honnold, Johanna Ernst, Daniel Woods, Tommy Caldwell, Matt Segal) będą odkrywać najciekawsze i najniebezpieczniejsze miejsca do wspinaczki: od fantastycznych bulderów w Ameryce Południowej i wapiennych ścian Hiszpanii, przez piaskowce w Czechach i mocno przewieszone granity w Szwecji, po legendarny El Capitan w Yosemitach i północną ścianę Eigeru.

Program Przeglądu wypełnią tak doskonałe obrazy jak: Zew ciszy, North Face, Progression, Czekając na Joe, King Lines, The Sends, Sprawa Humoru. Będzie można też zobaczyć Deklarację nieśmiertelności, wyjątkowy film uznanego dokumentalisty Marcina Koszałki o legendzie polskiej wspinaczki – Piotrze„Szalonym” Korczaku. Bohaterowie produkcji pokazywanych na „EIGER WYŚNIONY” podejmują trudną walkę z żywiołami natury, z własnym lękiem i ograniczeniami po to, by pokonać kolejny metr ściany. Ich dokonania zmieniają wyobrażenia o tym, jak wiele można osiągnąć dzięki prawdziwej pasji, poświęceniu, motywacji i konsekwencji w działaniu. „EIGER WYŚNIONY” to przegląd adresowany do wszystkich fanów wspinaczki górskiej, wspinaczki sportowej, bulderingu, B.A.S.E. Jumpingu i Highline – zawodowców i amatorów, zainteresowanych sportami ekstremalnymi, wreszcie dla ludzi ciekawych świata i lubiących wyzwania.

Podczas przeglądu swoją prapremierę będzie miał pakiet „Eiger wyśniony”, na który składa się 12 debiutanckich opowiadań Jona Krakauera, zebranych w książce pod tytułem “Eiger Wyśniony” oraz film “Zew ciszy”. Książka i film ukażą się na rynku 29 października.

Szczegóły przeglądu na stronie: www.360stopni.org

Lista filmów:

The Sharp End – 64’
First Ascent part1 – 24’
First Ascent part 2 – 24’
First Ascent część 3 – 24’
Sprawa Humoru – 30’
The Sends – 86’
Zew ciszy – 75’
Progression – 85’
King Lines – 64’
Touching The Void – 104’
The North Face – 126’ – pokaz w warszawskiej Kinotece
Deklaracja Nieśmiertelności – 20’- pokaz w warszawskiej Kinotece

OPISY FILMÓW:

The Sharp End (2008) – 64’


Wejdź do niebezpiecznej strefy z najlepszymi wspinaczami świata, takimi jak Alex Honnold, Dean Potter, Steph Davis, Lisa Rands, Chris McNamara, Ammon McNeely, Renan Ozturk, Cedar Wright i inni. Zobacz jak przekraczają granice solowej wspinaczki, boulderingu, wingsuit BASE flying, skoków z wieży na najlepszych miejscówkach świata. The Sharp End zdobył więcej nagród niż jakikolwiek inny film ze stajni Sender Films.

First Ascent: The Series (2010) – 3x 24’


Pierwsza w historii wspinaczka bez asekuracji na 2-tysięczną pionową ścianę Half Dome od doliny Yosmemite. Najdłuższy base jump dokonany z niesławnej północnej ściany Eiger. Tragiczna wyprawa do zaginionych szczytów Zachodnich Chin. To tylko nieliczne z niesamowitych przygód zobrazowanych w serii First Ascent.

First Ascent to przełomowa seria filmów Sender Films, która proponuje podróż do najnowszych ze wspinaczkowych przygód. Wyprodukowany na pięciu kontynentach First Ascent ilustruje wyprawy czołowych wspinaczy do majestatycznych miejsc na całym świecie próbujących zweryfikować co jest możliwe w górach.

Sprawa Humoru (2009) – 30’

Film o poczynaniach polskiej czołówki wspinaczy sportowych na poziomie trudności 9a. Od Sprawy honoru do Sanskiego… ze szczyptą humoru.

The Sends (2009) – 86’


Historia dwuletniej odysei przez krainę pokrytą granitem. Przygoda zaczyna się w głębokich lasach Steepest Boulders, gdzie Peter Bosma spotyka Staefana Rasmussena – zreinkarnowanego Wikinga. Uciekając z pojedynku na śmierć i życie, Peter podąża na zachód, aby stawić czoła innym złym mocom…

Beckoning Silence – Zew Ciszy (2007) – 75’


Nagrodzony Emmy obraz Louise Osmond pokazuje tragedię, która rozegrała się na Eigerze w 1936 r. ze starannie dobranymi postaciami w tym narratora, Joe Simpsona kroczącego śladami Andreasa Hinterstoissera i Toniego Kurza po zboczach słynnej ściany Nordwand. Simpson, bohater innego dramatu z peruwiańskich Andów opowiedzianym w filmie “Czekając na Joe” skrupulatnie odtwarza drogę czterech wspinaczy, którzy wejście północną ścianą Eigeru przepłacili życiem. W tym wszystkim uderzająco wiarygodnie prezentuje się rekonstrukcja historyczna z udziałem aktorów, do złudzenia przypominających tytułowych alpinistów. Dla Osmond jest to pierwsza z cyklu historia o prawdziwych ludziach w niezwykłych okolicznościach. Kolejna to nominowany do Oscara dokument “Na głęboką wodę” o feralnym uczestniku rejsu samotników dookoła świata Donaldzie Crowhurst.
PIOTR PUSTELNIK, legenda polskiego alpinizmu poleca:
„Zew ciszy” to film z gatunku dokumentu fabularyzowanego, oparty na zdarzeniach, które stanowiły o historii zdobywania znanej z trudności i obiektywnych niebezpieczeństw północnej ściany Eigeru w szwajcarskim Oberlandzie. Film obejrzałem z przyjemnością i zainteresowaniem, choć historię tej czwórki alpinistów znam doskonale. Walorami niewątpliwymi filmu są: świetnie i z pietyzmem odtworzone postacie alpinistów lat trzydziestych oraz udział w charakterze narratora, samego Joego Simpsona. Bardzo gorąco polecam ten film. Wart jest uważnego obejrzenia.

Progression (2009) – 85’

Najlepsi wspinacze świata pracują ciężko każdego dnia sprawdzając granice możliwości swoich mięśni i umysłów dążąc do zdobywania najwyższych szczytów.

King Lines (2007) – 64’


Główny bohater filmu Chris Sharma- najlepszy wspinacz na świecie, wyrusza w świat w poszukiwaniu najlepszych miejsc do wspinaczki. Od fantastycznych boulderów w Ameryce Południowej, do szerokich, wapiennych ścian w Europie. Chris, po wielu poszukiwaniach, wspina się na trudnych i niebezpiecznych drogach na wybrzeżu Majorki…każdy, nawet najmniejszy błąd może skończyć się tragicznie.

Touching The Void – Czekając na Joe (2003) – 104’


Wydarzenia przedstawione w dokumencie zdobywcy Oskara za “One Day in September” Kevina Macdonalda rozegrały się w roku 1985, a jego bohaterowie byli wówczas młodymi, sprawnymi, świetnie wyszkolonymi alpinistami. Joe Simpson i Simon Yates wyruszają w góry, aby zdobyć szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach od ściany zachodniej. Do tej pory ta sztuka nie udała się nikomu. Pierwsze trzy dni wyprawy przebiegają zgodnie z planem, jednak w końcu zdarza się wypadek. Joe Simpson upada i łamie sobie kilka kości w nodze. Bez szans na jakąkolwiek pomoc, obaj śmiałkowie postanawiają kontynuować wspinaczkę z Joe Simpsonem zawieszonym na linie. Każdy fałszywy ruch może się okazać dla nich śmiertelny.

The North Face (2008) – 126’ – pokaz w warszawskiej KINOTECE (29-31 X)

Austria, lata 30. Nazistowscy propagandziści konsekwentnie udowodniają, że nic nie oprze się sile prawdziwych aryjczyków. Kolejnym wyzwaniem dla “wyższej rasy” ma być rozwiązanie “ostatniego problemu w Alpach”, czyli wejście na niezdobyty do tej pory szczyt Eiger. Jego północna ściana, Nordwand, ze względu na tragiczne żniwo, jakie zbiera, zwana jest “Ścianą Śmierci”. Dwaj młodzi niemieccy śmiałkowie Toni Kurz i Andi Hinterstoisser decydują się zaatakować skalistą górę. W ślad za nimi rusza konkurencyjna para austriackich alpinistów. Przedstawiciele niemieckich władz, mediów i śmietanki towarzyskiej przez specjalne lunety obserwują kolejne etapy ekstremalnej wspinaczki. Niestety, wkrótce to, co miało być kolejnym symbolem potęgi wielkich Niemiec zamieni się w tragiczną walkę o przeżycie.

Deklaracja Nieśmiertelności (2010) – 30’ – pokaz w warszawskiej KINOTECE (29-31 X)

W swoim nowym obrazie Marcin Koszałka powraca do zapomnianego gatunku, jakim jest film górski. Bohaterem swej opowieści czyni Piotra „Szalonego” Korczaka, gdzieś w tle rysując także sylwetkę jego rywala Andrzeja Marcisza. Reżyser skupia się na schyłku kariery wielkiego mistrza, prowokując go jednocześnie do refleksji nad tym, jak będzie wyglądało jego życie, gdy nie będzie mógł już się wspinać. To przejmująca opowieść o niemożności pogodzenia się ze starością i pragnieniu nieśmiertelności.

Kino Forum – Białystok
Czwartek – niedziela 28-31.10.2010

Kino Kadr – Dąbrowa Górnicza
Piątek – niedziela 29-31.10.2010

Kinoteka – Warszawa
Piątek – niedziela 29-31.10.2010

Kino ARS – Kraków
Piątek – sobota 05-06.11.2010

Kino Sokół – Nowy Sącz
Piątek – środa 05-10.11.2010

Kino Centrum – Konin
Sobota – środa 06-10.11.2010

Klub Filmowy / DKF Żyrafa – Gdynia
Czwartek 11.11.2010

Kino Zorza – Rzeszów
Piątek 12.11.2010

Kino Światowid – Katowice
Piątek – niedziela 12-14.11.2010

Kino Moskwa – Kielce
Piątek – niedziela 19-21.11.2010

Kino Zamek – Szczecin
Sobota 20.11.2010

Kino Malta – Poznań
Piątek – niedziela 03-05.12.2010

Kino “Warszawa – Sala NOT” – Wrocław
Piątek – niedziela 10-12.12.2010

Kino Bajka – Lublin
Szczegóły wkrótce

Kino Awangarda – Olsztyn
Szczegóły wkrótce

Kino Sokół – Zakopane
Szczegóły wkrótce

 Plakat
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com