facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Przed nami 10. edycja Ultra Pirineu. Startuje Magda Łączak.

Ultra Pirineu to jedno z największych wydarzeń w hiszpańskim kalendarzu biegów górskich. Już od najbliższego piątku w hiszpańskich Pirenejach w samym sercu Parku Narodowego Cadi-Moixerox prawie 3000 biegaczy z ponad 50 krajów będzie mierzyło się z świetnie przygotowanymi i niezwykle urokliwymi trasami podczas tego wydarzenia.

 

Przed nami zmagania na czterech trasach: Ultramaratonie 110 km /+6800, Maratonie 45 km / +2400,  nowym  dystansie Medium 20 km/+630, który zadebiutuje na imprezie w tym roku oraz NIT Pirineu 5km/+860. Jednocześnie, najmłodsi biegacze od 5 do 18 lat będą mogli rywalizować na trasach od 1 do 15 km w ramach zawodów XS Pirineu.

 

Wartym odnotowania jest fakt, że tegoroczne Ultra Pirineu świętować będzie swoją dziesiątą edycję. Organizatorzy zapowiadają w związku z tym wiele niespodzianek. Pierwsza edycja biegu odbyła się w 2009 roku i wzięło w niej udział zaledwie 273 biegaczy. Dzisiaj UP to jedna z bardziej prestiżowych imprez w Europie, od lat jej dystanse są zawodami Pucharów Świata Skyrunning. Dzięki świetnej organizacji, widokowych trasach, atmosferze, sporej elicie biegaczy, impreza mocno się umiędzynarodowiła o czym świadczy ponad 50 różnych narodowości widniejących na listach startowych.

 

 

Ultra Pirineu z reguły rozgrywane są w ostatni weekend września. Bazą zawodów jest urocze miasteczko Baga, niespełna 100 km od lotnisk w Barcelonie i Gironie. Miejscem zawodów jest w dużej mierze Park Narodowy Cadí-Moixeró na północy Katalonii, w pobliżu granicy z Andorą. Park został założony w 1983 r. i dzisiaj obejmuje 41.060 hektarów. Rozciąga się ponad 30 kilometrów nad górami Serra del Cadí i Serra de Moixeró, a jego najwyższym punktem jest Vulturó, wysoki na 2648 metrów.

 

 

Organizatorzy Ultra Pirineu od początku istnienia biegu zabiegają o udział najlepszych biegaczy na świecie. W tym roku na najbardziej prestiżowym dystasie ultra pobiegną między innymi: Cristofer Clemente, Zaid Ait Malek, Yeray Duran, Ivan Camps, Dmitry Mityaev, Pau Capell, Marco Zanchi, Donald Campbell, Julien Jorro. Wśród Pań zobaczymy takie nazwiska jak:  Ekaterina Mityaeva, Adriana Vargas, Judit Franch i Cristina Bes oraz Magdę Łączak, która z pewnością będzie chciała sobie powetować nieudany start podczas Biegu 7 Dolin w Krynicy-Zdroju. Na listach startowych widnieje jeszcze między innymi Wojtek Probst, ale niestety obowiązki zawodowe zmuszają go do pozostania w kraju.

 

 

Wszystko zacznie się o 19:30 w najbliższy piątek wraz z wieczornym startem Nit Pirineu (5 km / +860). Biegacze wystartują tuż przy wyciągu narciarskim Molina by później wspinać się do schroniska Niu de l'Àliga położonego na wysokości 2.520 m.

Dzień później, w sobotę o godzinie 06:00 na trasę wyruszą zawodnicy dystansu Ultra, dwie godziny później biegacze Maratonu, a o 08:30 zmagania rozpoczną zawodnicy trasy Medium.

 

Na trasach Maratonu i Ultra znajdują się dobrze zaopatrzone punkty żywieniowe oraz świetnie przygotowani i oddani zawodnikom wolontariusze. Trzeba dodać, że całe wydarzenie stanowi dla okolicznych miejscowości nie lada w gratkę, dlatego przez cały wyścig zawodnikom towarzyszą tłumy kibiców, bardzo gorąco dopingujących biegaczy, zresztą zawsze wyjątkowo mocno akcentujących swoją katalońską niezależność.

 

 

W pakiecie startowym znajdują się typowe dla tego rodzaju wydarzeń rzeczy: chusta wielofunkcyjna, suplementy, numer startowy, bidon, bon na pasta party, koszulka techniczna marki Salomon. To wszystko spakowane również w sportową torbę tej samej marki. Na mecie na zawodników czeka medal oraz koszulka finishera. Niepisaną zasadą dystansu ultra jest to, że pierwszy zawodnik na mecie wychodzi zawsze na powitanie ostatniemu, który zmieści się w limicie czasowym czyli 29 godzin i 30 minut. W zeszłym roku zwycięzca - Pablo Villa serdecznie ściskał na mecie Anchela Subiràsa, który jako ostatni zameldował się w dozwolonym limicie czasowym. Mimo, że zawodników dzieliła różnica ponad 16 godzin, Pablo Villa serdecznie wyściskał swojego rodaka, a zgromadzna licznie publiczność zgotowała im szczególne owacje.

 

 

Warto nadmienić, że nad przygotowaniem, i prawidłowym przebiegiem imprezy pracuje ponad 500 osób – organizatorów, wolontariuszy, stosownych służb bezpieczeństwa. Zawody zawsze można śledzić na bieżąco za pomocą transmisji na żywo, mediów społecznościowych.

 

O przedstartowe samopoczucie zapytaliśmy Magdę:

 

„Spontaniczną decyzję o wyjeździe w Pireneje podjęłam po tygodniowej rehabilitacji, po dla mnie bardzo nieudanym starcie w Krynicy. Do Biegu 7 Dolin czułam się dość dobrze przygotowana i taki koniec mojego biegania na 100km zmiażdżył mnie psychicznie. Teraz jadę w babskim gronie, (pierwszy raz bez Pawła od wielu lat ;-)) na szybkie wakacje i 110 km biegania, które trochę mnie przeraża. Góry jak smoki, dystans długi ale zamierzam walczyć do końca. Bardzo chcę dobiec do mety tych zawodów, to będzie mój pierwszy raz w Pirenejach, nie znam trasy, ale liczę na to że będzie fajnie i że Wy będziecie tam ze mną i z Patrycją i Anią, które będą się kręcić po okolicy. ;-) Pierwszy raz wylatuję na tak długie zawody w piątek. Trochę boję się zmęczenia długą podróżą, ale nie było innej możliwości: w taki sposób lub wcale. Wybrałam ryzyko, wierząc że to może się udać. Najważniejsze w tej chwili to dolecieć na miejsce, na razie nasz jutrzejszy lot jest nieodwołany i oby tak zostało. Strach przed kilkunastogodzinnym bieganiem po górach zagląda mi w oczy, więc zaciśnięte kciuki są na wagę złota.”


Więcej informacji na:

 

http://ultrapirineu.com/

 

Tekst: Przemysław Ząbecki

foto: materiały organizatora / Przemysław Ząbecki


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com