facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-01-08
 

Próba zimowego wejścia na Gasherbrum II

Simone Moro, Dennis Urubko i Cory Richards wyruszyli do Pakistanu z zamiarem zdobycia w stylu alpejskim mierzącego 8035 metrów szczytu Gasherbrum II (G2) – jednego z 5 niezdobytych zimą ośmiotysięczników w Karakorum.
Tuż po Świętach Simone Moro, Dennis Urubko i Cory Richards z teamu The North Face, wyruszyli do pakistańskiej prowincji Gilgit - Baltistan w pobliżu granicy chińskiej z zamiarem zdobycia szczytu Gasherbrum II (G2). By dotrzeć do położonej na wysokości 5000 metrów n.p.m. bazy, wspinacze wykorzystają helikopter wojskowy, gdyż wynajęcie w tym okresie lokalnych tragarzy jest niemożliwe. Zdobycie szczytu w czystym alpejskim stylu - bez zapasu tlenu - jest w dużej mierze uzależnione od okna pogodowego w okresie między styczniem a marcem 2011. Moro, Urubko i Richards spędzą wiele tygodni czekając na odpowiednie warunki.


Lider ekspedycji, włoski alpinista Simone Moro ma na koncie ponad 40 wypraw, w tym pierwsze zimowe wejścia na Cerro Mirador (1993), Marble Wall (2001), mierzące 8000 m Shisha Pangmę (2005) i 8481 m Makalu (2009).


Kazach Denis Urubko jest długoletnim partnerem wspinaczkowym Moro. Razem zdobyli Makalu, Shisha Pangmę i Marble Wall. Urubko ma na koncie wejścia bez tlenu na wszystkie 14 ośmiotysięczników na świecie, niejednokrotnie nowymi drogami wspinaczkowymi. Denis Urubko dołączył w tym roku do teamu The North Face.


Trzecim członkiem wyprawy jest bardzo dobry kanadyjski wspinacz i fotograf Cory Richards. W 2009 roku uczestniczył w wyprawie, która poprowadziła nową drogę na Kwangde Shar w Nepalu.

Informacje o postępach ekspedycji pojawiały się będą na stronach:
blog: eu.thenorthface.com/blog/
web: www.thenorthfacejournal.com
facebook: www.facebook.com/thenorthface

W sieci pojawiła się także zapowiedź video wyprawy: http://vimeo.com/18022491

Dodatkowe informacje:
GASHERBRUM II (znany również jako K4) jest 13 najwyższym szczytem na Ziemi. Trzeci najwyższy szczyt masywu Gasherbrum, będącego częścią himalajskiego łańcucha Karakorum, połżonego w pakistańskiej prowincji Gilgit Baltistan. Najpopularniejsza droga wspinaczkowa wiedzie południowo – zachodnią granią.
- 1956 Pierwsze wejście austriackiej ekipy w składzie: Fritz Moravec, Josef Latch i Hans Willenpart
- 1975 Francuska ekipa jako druga zdobywa szczyt G II. Tego samego roku jeszcze trzy inne grupy osiągają szczyt m.in. polska kobieca wyprawa prowadzona przez Wandę Rutkiewicz
- 1979 Ekipy z Chile i Niemiec osiągają szczyt. Chilijczycy byli pierwszymi wspinaczami z Ameryki Łacińskiej, którzy zdobyli ośmiotysięcznik
- 1982 Reinhold Messner zdobywa szczyt wraz z dwoma Pakistańczykami, Nazirem Sabirem i Sherem Khanem
- 1983 Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka wyznaczają nową drogę na wschodniej grani. Wejścia dokonują w stylu alpejskim i bez tlenu
- 1984 Messner i Hans Kammerlander trawersują Gasherbrum I i Gasherbrum II bez powrotu do bazy
- 1984 Ekipa CAF Besancon prowadzona przez Daniela Croisota dokonuje pierwszego zjazdu narciarskiego z G II
- 2005 Jorgen Aamot i Frederik Ericsson zjeżdżają ze szczytu GII
- 2007 Włosi Karl Unterkircher, Daniele Bernasconi i Michele Compagnoni wytyczają nową drogę na północnej ścianie G II. Wejścia dokonują w stylu alpejskim.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-22
GÓRY
 

Lato i jesień w Laponii

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com