facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-06-21
 

Prezydent Francji przyznaje Order Legii Honorowej ratownikom spod Nanga Parbat!

Wyróżnień dla bohaterów akcji ratunkowej na Nanga Parbat ze stycznia 2018r. nigdy dość! Po 1,5 roku od uratowania Elizabeth Revol przez zespół w składzie Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala, prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron przyznał całej czwórce najwyższe odznaczenie nadawane w kraju nad Sekwaną - Order Narodowy Legii Honorowej!

Słynne na cały świat zdjęcie: Denis Urubko, Elizabeth Revol i Adam Bielecki u podstawy ściany Diamiar na Nanga Parbat, styczeń 2018r. Fot. arch. Adam Bielecki

 

Informację o przyznaniu czwórce Polaków tego prestiżowego wyróżnienia jako pierwszy podał w dniu wczorajszym portal sportowefakty.wp.pl, powołując się na informację uzyskaną od Piotra Packowskiego, naszego rodaka mieszkajacego nad Loarą. To właśnie z jego inicjatywy powstała petycja o Legię Honorową dla ratownikow spod Nanga Parbat. Poparło ją ponad tysiąc osób. Jak zdradził sam autor, prezydent Francji Emmanuel Macron podpisał dekret już na początku marca, ale wystosowano prośbę o nieupublicznianie tej informacji. 

 

Wczoraj z Piotrem Packowskim telefonicznie skontaktował się jeden z bohaterów akcji ratunkowej - Jarosław Botor, który otrzymał zaproszenie na uroczystość wręczenia Orderu - będzie miała ona miejsce 13 lipca w rezydencji Prezydenta Republiki Francuskiej. 

"Legia Honorowa dla Polaków z Nanga Parbat. Dzwonił Jarek Botor. Dostał zaproszenie na odebranie Legii Honorowej 13. lipca. Wreszcie Francja się ruszyła." - poinformował na swoim profilu na Facebooku Packowski. 

 

Tak prezentuje się Order Legii Honorowej (L’Ordre national de la Légion d’honneur) Fot. Wikiwand

 

Informację potwierdził dziś rano PHZ, w krótkim komunikacie opublikowanym na FB:

 

Tym samym Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala dołączą do grona najbardziej zasłużonych rodaków, którzy otrzymali to prestiżowe wyróżnienie. Wśród nich są m.in. takie nazwiska jak Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Ignacy Jan Paderewski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Gratulujemy! 

Źródło: sportowefakty.wp.pl & PHZ

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com