facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-11-07
 

PRASZCZUR - kolejna nagroda dla filmu, tym razem w Banff!

Film „Praszczur” przedstawia Janusza Orłowskiego (79 lat), który jest pełen energii i radości życia.


Studio Filmowe Everest ma przyjemność poinformować, że w dniu 30.10.2005 film dokumentalny pt.: „Praszczur” w reżyserii Mirosława Dembińskiego otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Reżysera na V Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Sliven (Bułgaria).

Jest to kolejna nagroda dla tego filmu. Niespełna miesiąc temu otrzymał on Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Lataniu w St. Hilaire du Touvet (Francja).

Film ten wchodzi w skład tryptyku o wyjątkowych postaciach paralotniarskich. Pozostałe dwa to „Ikar” oraz „Wspólny lot”.

Pierwszy z tych filmów to portret Bogdana Kulki - „ostatniego wolnego glajciarza”, jednej z najbardziej barwnych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych postaci w środowisku polskich paralotniarzy, zdobywcy II miejsca w Coupe Icare 97 największego sukcesu polskiego paralotniarstwa, potępianego jednocześnie za straceńcze loty we mgle, w nocy w rotorach. Film ten otrzymał 8 nagród na międzynarodowych festiwalach zarówno w kraju jak i za granicą.

Drugi film pt. „Wspólny lot” przedstawia Jędrzeja Jaxa-Rożen, paralotniarza, który podczas jednego z lotów uległ wypadkowi i od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim. Film zdobył do tej pory 6 nagród, m. in. w Trento (Włochy), w Lądku Zdroju (Polska), Kalkucie (Indie) oraz w Vancouver (Kanada).

Film „Praszczur” przedstawia Janusza Orłowskiego (79 lat), który jest pełen energii i radości życia. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że Janusz lata. Jest paralotniarzem. Środowisko paralotniarzy jest dosyć różnorodne, ale dominują w nim młodzi ludzie i choć drobny, starszy pan zupełnie do nich nie pasuje, to jednak został przez nich zaakceptowany. Latanie jest pasją Janusza. Gdy jest w powietrzu to wszystko przestaje mieć znaczenie, jest po prostu szczęśliwy. Paralotniarstwo wymaga ogólnej sprawności fizycznej, ale Praszczur zawzięcie pokonuje ograniczenia wynikające z jego wieku. Zazwyczaj korzysta z pomocy dużo młodszych kolegów, czasem się przewróci lub poobija, ale wcale go to nie zniechęca. Wprost przeciwnie. Janusz twierdzi, że będzie latał zawsze, z tą tylko różnicą, że niedługo będzie latał w „krainie bez grawitacji”, gdzie nie będzie ciążenia, wysiłku, codziennych kłopotów, będzie tylko swobodne latanie.

Łódź, 04. 11. 2005

Wiadomość z ostatniej chwili:

Zaledwie dwa dni temu mieliśmy przyjemność informować o wyróżnieniu naszego filmu nagrodą dla Najlepszego Reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Sliven (Bułgaria), a dziś otrzymaliśmy wiadomość, że w dniu 05.11.2005 film dokumentalny pt.: „Praszczur” w reżyserii Mirosława Dembińskiego otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Filmu o Sportach Górskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Banff (Kanada).

Jest to kolejna nagroda dla tego filmu, gdyż miesiąc temu otrzymał on Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Lataniu w St. Hilaire du Touvet (Francja).

Łódź, 07. 11. 2005
 
Katarzyna Pergół
Studio Filmowe Everest


(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com