facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-01-30
 

Polskie komiksy o wspinaczce po francusku

Już w lutym na rynku francuskojęzycznym ukażą się dwa komiksy Jerzego Porębskiego o sukcesach polskiej wspinaczki wysokogórskiej.
Pomysłodawcą obydwu komiksów jest Jerzy Porębski, reżyser dokumentalnego filmu "Kukuczka" o jednym z najwybitniejszych himalaistów świata, drugim zdobywcy Korony Himalajów. Porębski wraz z Janem Gogolą przygotowali scenariusz komiksu "Lodowi wojownicy", opartego na dzienniku innego wybitnego wspinacza, Krzysztofa Wielickiego. To właśnie Wielicki wraz z Leszkiem Cichym 17 lutego 1980 roku jako pierwsi weszli zimą na Mount Everest.

Rysunkami do tej opowieści zajął się Marek Berger, a wydaniem - Instytut Adama Mickiewicza. Komiks "Lodowi wojownicy" opublikowany został w 2012 roku po polsku, w wersji angielskiej i włoskiej, a także udostępniony w wersji online na stronie internetowej Instytutu.

Kiedy Jerzy Porębski prezentował w Stanach Zjednoczonych swój film o Kukuczce, amerykański magazyn "Alpinist" zaproponował mu stworzenie nowego komiksu, opartego na zaproponowanym przez niego scenariuszu. Porębski zdecydował się na przybliżenie zachodniemu odbiorcy jednego z najbardziej tragicznych epizodów w historii polskiej wspinaczki, czyli nieudanej wyprawy na Mount Everest w maju 1989 roku. To właśnie wtedy na przełęczy Lho La w ogromnej lawinie zginęło pięciu członków polskiej wyprawy (Mirosław Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Wacław Otręba, Zygmunt A. Heinrich oraz Eugeniusz Chrobak).

Plansza komiksu "The Lho La Tragedy. Begining of the end", scenariusz Jerzy Porębski i Bernadette McDonald

Do pracy nad scenariuszem reżyser zaprosił Bernadette McDonald, autorkę wielokrotnie nagradzanej książki "Freedom Climbers" ("Ucieczka na szczyt"), oraz Ewę Łabaj, która zajęła się rysunkiem. W efekcie powstał 8-stronnicowy komiks "The Lho La Tragedy. Begining of the end" ("Tragedia na Lho La":), który w październiku 2012 roku opublikowany został w 40. numerze magazynu "Alpinist".

Amerykańska publikacja zainteresowała Jeana-Philippe Guigou, współpracującego już wcześniej z Porębskim właściciela francuskiego wydawnictwa Filigranowa, znanego we Francji m.in. z wydania książek Andrzeja Żuławskiego. Guigou zaproponował wydanie eleganckiego albumu, na który złożą się oba komiksy. Prace nad albumem trwają, jego premiera planowana jest na luty 2013 roku.

Cały komiks "The Lho La Tragedy. Begining of the end" do obejrzenia tutaj. Wszelkie prawa należą do Jerzego Porębskiego.


Źródło:
www.culture.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com