facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-09-24
 

Polacy najszybsi na Elbrusie

Polscy wspinacze Aleksandra Dzik i Andrzej Bargiel we wspaniałym stylu zwyciężyli w międzynarodowym biegu wysokogórskim "Elbrus Race" na najwyższy szczyt Kaukazu.
Udział Polaków w biegu jest częścią programu Polskiego Związku Alpinizmu - "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego celem jest zdobycie 5 ośmiotysięczników zimą.
 
„Elbrus Race”, rozgrywany od 1989 roku, jest jednym z najpoważniejszych wyścigów tego typu na świecie. Najtrudniejsza trasa „extrem” prowadząca na leżący na wysokości 5621 m n.p.m. i pokryty śniegiem szczyt Elbrusa, liczy ponad 12 km długości. Trzeba na niej pokonać ponad 3 kilometry różnicy wzniesień. Dotychczasowy rekord tej trasy należał do jednego z najwybitniejszych himalaistów świata, Denisa Urubko, i wynosił 3:55 minut. Polak Andrzej Bargiel przebiegł tę trasę w niesamowitym czasie 3:23 minuty, bijąc rekord Urubko o ponad pół godziny! Andrzej (rocznik 1988) jest studentem AWF i wyczynowo uprawia narciarstwo wysokogórskie. Jest członkiem polskiej Kadry Narodowej w tej dyscyplinie.
 
Na trasie „extrem” świetnie wystartowała również Aleksandra Dzik, zwyciężając w rywalizacji kobiet. Aleksandra jest Mistrzynią Polski  w narciarstwie wysokogórskim i zdobywczynią Pucharu Polski w tej dyscyplinie. W swoim dorobku ma także tytuł „Śnieżnej Pantery” przyznawany za wejście na wszystkie pięć siedmiotysięcznych szczytów byłego Związku Radzieckiego.
 
Celem programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", zainicjowanego przez Polski Związek Alpinizmu i wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest wejście na 5 niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Do tej pory zimą zostało zdobytych 9 z 14 ośmiotysięczników, w tym na 8 weszli Polacy (jeden szczyt z udziałem Włocha). Do zdobycia pozostały:

K2 (8611 m),
Nanga Parbat (8126 m),
Gasherbrum I (8068 m),
Gasherbrum II (8035 m),
Broad Peak (8047 m).
 
Wszystkie niezdobyte zimą ośmiotysięczniki położone są na terenie Pakistanu - w Karakorum i w Himalajach Zachodnich, a tu warunki są o wiele bardziej surowe niż w Himalajach Nepalu czy w Tybecie. Średnia temperatura w Pakistanie jest o 10 st. C niższa (średnio - 35 st. C), a wiatr wieje mocniej o 40 km/h (czyli średnio 120 km/h). Już zdobycie choćby jednego z pakistańskich ośmiotysięczników byłoby historycznym przełomem w dziejach alpinizmu i himalaizmu. 
 
Wizualizacja trasy biegu:
http://www.youtube.com/watch?v=nzfIJK2LFis

Wojciech Słowakiewicz (www.wspinanie.pl) 
Artur Hajzer (www.polskihimalaizmzimowy.pl)
 Plakat
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com