facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Polacy na Filarze Trolli wariantem angielskim – najdłuższej, niegraniowej wspinaczce w Europie

W dniach 22-23 sieropnia Józek Soszyński, Małgorzata Jurewicz i Przemek Cholewa przeszli Filar Trolli wariantem angielskim – akcja trwała 2 dni, w tym 22 godziny efektywnego wspinania.

Zespół wspinał się w stylu OS. Jak informują w relacji opublikowanej na facebookowym profilu KW Trójmiasto: 


„pogoda, która jest niezwykle ważna na tej najdłuższej, niegraniowej wspinaczce w Europie (1500m przewyższenia i ponad 3000m długość drogi) była tym razem idealna. Droga jest poważna, trudna do odnalezienia w bezkresie granitu poprzetykanego trawiastymi półkami, wymaga długotrwałej koncentracji i dobrej kondycji. Kluczowy wyciąg - lite zacięcie - jest perełką drogi i przedstawia w obecnym stanie (zarośnięta rysa) mocne siódemkowe trudności techniczne”Filar Trolli. Rysa offwidth w Wielkim Kominie


 

Nieco wcześniej Józek i Gosia wspinali się na tysiącmetrowej Mongejurze drogą Costa Brava 7, A2.

 

„Pierwszego dnia zrobiliśmy 9 wyciągów, drugiego 4 kolejne i doszliśmy w połowie ściany do połączenia Costy z łatwiejszą drogą Południowy Filar. Niestety pomimo znajomości dalszej wspinaczki z przejścia Filara 3 lata temu i mniejszym trudnościom na dojściu do wierzchołka, nie byliśmy w stanie kontynuować akcji ze względu na nieprawdopodobny upał panujący w ścianie. Zjechaliśmy linią drogi do podstawy ściany co jest na tym wariancie często stosowane jeżeli ktoś nie planuje przejścia przez szczyt. Droga ma poważny charakter, ciągowe trudności klasyczne w okolicach siódemki i sporo całkiem masywnej hakówki. Jeden z wyciągów wyceniony na 6+, A1 przeszliśmy klasycznie za 7. Wszystkie trudności klasyczne OS.”

 

Cała trójka dziękuje PZA za dofinansowanie wyprawy

 źródło: Facebook KW Trójmiasto

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
Redakcja
 
2016-01-21
GÓRY
 

Nowe GÓRY (247) już w sprzedaży!

Komentuj 0
Redakcja
 
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com