facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-05-05
 

Po 16 latach odnaleziono ciała Alexa Lowe‘a i Davida Bridgesa

Wspinacze zostali porwani przez lawinę podczas wspinaczki na Shishapangmę (8027 m) 16 lat temu. Trzeci z zespołu – Conrad Anker – cudem wyszedł cało z opresji.

Alex Lowe; fot. Alex Lowe FoundationHistoria przyjaźni Lowe’a i Ankera miała swój ciąg dalszy po wypadku: Conrad ożenił się z wdową po Alexie i adoptował trójkę jej synów. 


Ciała Alexa Lowe'a i Davida Bridgesa zostały odnalezione dopiero w tym roku (27 kwietnia), przez zamierzających wejść na ten szczyt Ueliego Stecka i Davida Göttlera. Ten ostatni opisał Ankerowi ubrania odnelezionych wspinaczy, a ten potwierdził, że wymienione przez Davida części garderoby należały do Lowe’a i Bridgesa. 

 

 

 

 

Alex Lowe i Conrad Anker; fot. planetmountain.com

 

 

Alex Lowe uważany był za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych wspinaczy lat 90. Krzysztof Wielicki opowiadając o Alexie w wywiadzie-rzece stwierdził: 


„Alex był dużo lepszy ode mnie. Nie spotkałem nigdy tak mocnego człowieka jak on. Dodatkowo zaimponował mi, że zachowywał się jak górskie MPO. Poruszał się na nartach, a za sobą, na sankach, ciągnął wszelkie śmieci, jakie udało mu się znaleźć na górze. Kiedy zszedł tak obładowany do bazy, doszedłem do wniosku, że "to jest gość”.”


Ze względu na jego niesamowite możliwości kondycyjne, siłę fizyczną i mentalną, przylgnęły do niego przydomki Mutant i Lungs with Legs

 

Lowe przeszedł samotnie północną ścianę Matterhornu, nową drogą wspiął się na Trango Tower. Zdobył także kilka himalajskich szczytów, m.in: Mount Everest, Gasherbrum IV i Annapurnę.
źródło: planetmountain.com

 

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
2016-03-21
FOTO-VIDEO
 

Ueli Steck na North Couloir Direct na Les Drus

Komentuj 0
Redakcja
 
2016-01-21
GÓRY
 

Nowe GÓRY (247) już w sprzedaży!

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2015-12-15
FOTO-VIDEO
 

The Classic Alpinist - Ueli Steck i projekt 82summits

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com