facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-27
 

Plecak - niezbędny element wycieczki

Podczas każdej wyprawy, zarówno krótkiej, jak i wielodniowej, mamy ze sobą plecak. Niezmiernie ważne jest więc, aby posiadał odpowiednie parametry oraz był wygodny. Jego wybór nie może być zatem przypadkowy.
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią nadchodzi czas pieszych wędrówek, wycieczek za miasto oraz w góry. Zmęczeni chłodem oraz ujemnymi temperaturami doskwierającymi podczas zimowych miesięcy, z wielką przyjemnością będziemy planować pierwsze wyprawy. Nie można jednak zapomnieć o przygotowaniu właściwego ekwipunku.

Nie ma znaczenia, czy wybieramy się tylko na jeden dzień, czy też na dłuższy wyjazd, w każdym przypadku niezbędny będzie plecak. To w nim znajdą się najpotrzebniejsze artykuły, odzież oraz pożywienie. Aby plecak idealnie spełnił swoją rolę, trzeba rozważyć do jakiego celu będzie służył. Innego produktu potrzeba bowiem na krótką wycieczkę do lasu, innego na trudne górskie szlaki. Ważne również, czy ma z niego korzystać jedna osoba, czy też cała rodzina.

Plecak powinien być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Dokonując wyboru, nie można kierować się atrakcyjną kolorystyką lub nietypowym wzornictwem. Ze względu na szeroką ofertę asortymentu, można obecnie dopasować produkt do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jak to zrobić?

Indywidualnie dobrany
Trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalne rozwiązania, które coraz częściej znajdują się w profesjonalnych plecakach. - Decydującą rolę, jeśli chodzi o wygodę noszenia, ma tzw. system nośny, który w każdej części, poczynając od pasów barkowych, poprzez kształt stelaża aż do konstrukcji pasa biodrowego, powinien być dobrany do wymiarów użytkownika – mówi Marcin Misiejuk z firmy Bergson. – System nośny QFS™, który zastosowaliśmy w dużych plecakach, pozwala na szybkie dostosowanie plecaka do sylwetki. Co ważne, umożliwia regulację długości ramion aż do trzydziestu centymetrów. Dzięki temu jeden plecak może być noszony przez kilka osób o różnym wzroście i budowie ciała – tłumaczy Misiejuk. Jeśli wybieramy się w wysokie góry, wielkie znaczenie ma także waga noszonego ekwipunku. Jeśli z plecaka korzystać będzie tylko jeden użytkownik, można zrezygnować ze skomplikowanych mechanizmów regulujących, które podnoszą jego ciężar. Ważne jest również, aby wyściółka plecaka stykająca się z plecami była dobrze wyprofilowana oraz zapewniała optymalną wentylację. Komfort użytkowania zapewniają także anatomicznie profilowane pasy biodrowe i barkowe. Nie powodują otarć ani ucisku, są szerokie i wytrzymałe.  

Niezawodny w każdych warunkach

Wybierając plecak należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Ważne, aby był odporny na skrajne warunki pogodowe oraz, aby nie zniszczył się podczas przemierzania trudniejszych tras. – Takie właściwości posiada materiał poliestrowy DURONT™. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością na przetarcia, uszkodzenia oraz zabrudzenia – mówi Misiejuk. – Dzięki wielokrotnej impregnacji poliuretanem jest także nieprzemakalny, a przy tym niezwykle lekki. Cechy te gwarantują niezawodność w każdych, nawet ekstremalnych warunkach – dodaje Misiejuk. O funkcjonalności plecaka decydują także z pozoru nieznaczące elementy. Szybko docenimy na przykład liczne kieszenie umieszczone na bokach 
i klapie oraz specjalnie zaprojektowaną kieszeń na bidon, która ułatwi wyciąganie butelki z plecaka podczas wędrówki. 

Źródło: BERGSON
 Broad Peak, fot. Bergson
 Makalu, fot. Bergson
 Downtown, fot. Bergson
 Eiger, fot. Bergson
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com