facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Piotr Schab nie zwalnia tempa

Piotr Schab (Wild Country, adidas Outdoor, Five Ten, MotionLab) wraca właśnie z miesięcznego wyjazdu do Hiszpanii, gdzie wspinał się w Siuranie i Margalefie. Krakowianin zakończył pobyt z hukiem, bowiem na swoje konto zapisał kolejne dwa znakomite przejścia: Super Vixens 8b+ OS i Pal Norte 8c+/9a RP.

Super Vixens to stosunkowo świeża propozycja sektora Espadelles w Margalefie – droga postała bowiem dopiero dwa lata temu, a on sightem zdążył ją pokonać Włoch, Silvio Reffo. To pierwszy tak trudny on sight zawodnika KS Korona Kraków i, co najważniejsze, jest to drugie polskie przejście tej klasy w najczystszym stylu – przypomnijmy, że prawie rok temu sztuka ta udała się Piotrkowi Buschowi na drodze Falconetti w rejonie Montsant. Piotr Schab do tej pory zapisał do swojego wykazu trzy o plusa łatwiejsze przejścia bez znajomości – w 2012 roku padły Xiketeta i Cubata+chupito 3 euros w Margalefie oraz Ramadan w Siuranie.

 

 

Piotr Schab na Directa Cornualles. Fot. Kasia Berbeka

 

„Tak naprawdę odkąd ta droga powstała, czyli dwa lata temu w listopadzie, chciałem sie w nią wstawić os’em. Przedwczoraj, po dwóch nieudanych próbach na Pal Norte, zachęcony słowami Adriana Chmiały: ‘Jak zrobisz to sajtem to mogę zrobić wszystko‘ i przy okazji ostatnich promieni słońca zdecydowałem, że to właściwy moment na próbę… Droga ma trzy trudne miejsca, w zasadzie każde zrobiłem na limesie, a na ostatnim odczułem nawet, że coś pomogło mi w przytrzymaniu się skały. Wydaję mi się, że na topowych onsajtach zawsze zdarza się coś dziwnego, magicznego i tym razem miałem okazję właśnie tego doświadczyć! Co do wyceny to droga moim zdaniem jest porównywalna z innymi 8b+ w Margalefie, chociaż wycena 8b/+ też mogłaby przejść :) Skłaniam się jednak bardziej ku tej trudniejszej – jest to zdecydowanie mój najtrudniejszy oes!” – komentuje Piotrek.


Kilka dni później, na dzień przed powrotem do Polski zawodnik Wild Country postanowił po raz kolejny dać szansę Pal Norte – trudniejszemu wariantowi pokonanej na początku wyjazdu linii Pal Este. Tym razem droga puściła, choć jak wspomina Piotrek finalne przejście poprzedzone było konkretną walką:
„Pal Norte to trudniejsza końcówka od Pal Este, więc po zrobieniu prostszego wariantu, marząc o szybkim sukcesie, pewny siebie wybrałem się na ‘północ’. Po pierwszej wstawce wszystko wydawało się iść w dobrym kierunku. Ruchy nie są sporo trudniejsze niż na prawej wersji, a chwyty raczej pozytywne. Rzeczywistość bywa brutalna – ciąg jednak robi swoje i na kolejnych wstawkach spadam prawie na każdym ruchu po reście oddzielającym obie ‘Pal’. W końcu jednak presja ostatniego dnia i zacyk na drodze spowodowały, że po pięciu dniach pracy (nie licząc wcześniejszych prób na Pal Este) udało mi się wpiąć do łańcucha. Droga ceniona jest na 8c+/9a, choć moim zdaniem mieści się raczej w górnej granicy stopnia 8c+.”


Wyjazd Piotrek może jak najbardziej zaliczyć do udanych – oprócz wyżej wymienionych dróg, w stylu RP udało mu się pokonać również Directa Cornualles 8c(+), a on sightem - La trencatranques 8a+(/b), El figurin 8a+ i Minimal Techno 8a OS.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com