facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-12-26
 

Pierwsze powtórzenie Unendliche Geschichte

Góry Rätikonu obiegła lotem błyskawicy wieść o pierwszym powtórzeniu jednej z najtrudniejszych wielowyciągówek w Europie...


Góry Rätikonu obiegła lotem błyskawicy wieść o pierwszym powtórzeniu jednej z najtrudniejszych wielowyciągówek w Europie, Unendliche Geschichte 8b/8b+ (7c obl., 12 wyciągów). Przypomnijmy, autorem drogi z 1990 roku jest Beat Kammerlander. Od piętnastu lat nie znalazł się nikt, komu udałoby się sprostać tej linii. Wspinaczka stawia bardzo wysokie wymagania fizyczne i psychiczne (nawiasem mówiąc, podobnie jak inne drogi autorstwa Kammerlandera, jak choćby Silbergeier 8b+).

Sprawcą tegorocznego szumu był Pietro dal Pra, którego dokonania od wielu już lat stale trafiają na łamy naszego pisma (pierwsze w pełni klasyczne przejście Hotelu Supramonte  8b na Sardynii, pierwsze przejście klasyczne Via della Catedrale 8a+ na Marmoladzie czy powtórzenie Silbergeiera 8b+, kolejnej drogi, której autorem jest Beat). Zdaniem Pietro Unendliche Geschichte nie mogła przez tyle lat doczekać się powtórzenia, gdyż jest po prostu trudniejsza niż inne ekstremalne linie Kammerlandera, choćby np. wspomniany Silbergeier 8b+, którego pokonał w 1999 roku. Z weryfikacją tej tezy poczekamy, jak to zwykle bywa, do kolejnych powtórzeń. Sympatycznemu Italiano należą się wyrazy szczerego podziwu!

 

11 (138) 2005

(dg)

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-12-01
GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-05
GÓRY
 

Doposażenie zimowe GOPR: akcja crowdfundingowa

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com