facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-09-22
 

Parnell i spółka w Karawszynie

Mimo wieści o zaognieniu sytuacji politycznej w Kirgistanie i Tadżykistanie na przygodę w tych jakże urokliwych stronach zdecydowali się Parnell i spółka


Mimo wieści o zaognieniu sytuacji politycznej w Kirgistanie i Tadżykistanie na przygodę w tych jakże urokliwych stronach zdecydowali się Ian Parnell, Mark Pretty, Sam Whittaker, Dave Pickford, Niall Grimes i Donie O`Sullivan.

Za cel obrali sobie opisywany przez nas niedawno, bajkowy rejon Karawszyn w górach Pamiro—Ałaju – świat fantastycznych granitowych turni o wysokościach bezwzględnych 3500–5500 m n.p.m. i ścianach dochodzących do 1500 m wysokości (zob. P. Michalski, „Nauka kucania”, GÓRY nr 5/2005).

Po pokonaniu przeszkód „natury organizacyjnej” dotarli do bazy w dolinie Ak-Su, gdzie udało im się przejść, od razu klasycznie, aż trzy nowe, trudne drogi (ich pierwszeństwo nie jest jednak do końca pewne, gdyż przyjeżdżający w ten rejon Amerykanie i Brytyjczycy pokonują swe drogi zazwyczaj bez jakiegokolwiek rozeznania w istniejących rozwiązaniach „post-radzieckich” lub takich, których opisów nie można znaleźć w Internecie).

Pierwszą z nich – droga Grimesa i O`Sulivana wyceniona na E3/4 (francuskie 6c) – prowadzi prawym, około 1100-metrowej wysokości kantem tzw. „Wall of Dykes” (ok. 4200 m), czyli leżącej na prawo od baszty Piku Sliesowa olbrzymiej ściany ze słynną, 1300-metrowej drogą Kamień Filozoficzny E6 6b (około 7c), autorstwa pary Ann i Johna Arran. Drugie dokonanie zespołu to pokonana przez Parnella i Pretty’ego w stylu OS 500-metrowa droga o trudnościach E4 (w okolicach francuskiego 7a) na prawdopodobnie dziewiczej ścianie na prawo od „Wall of Dykes”. Z kolei Pickford i Whittaker wybrali linię wiodącą prawym kantem Ortotiubka (3850 m, w literaturze anglojęzycznej występującego także pod nazwą Central Pyramid; baszta na lewo od Piku Sliesowa). Według ich lakonicznego opisu, przeszli 450-metrową nową drogę o trudnościach E7 (ok. 8a) w stylu OS! Oprócz tego padło również kilka krótszych wspinaczek w pobliżu bazy, wycenionych na 7a–8a), a okolicznym głazom przybyło kilka bulderów do V9. Uff...

No cóż, miejmy nadzieję, że ktoś zweryfikuje te wspaniałe przejścia.

8 (135) 2005

(kb)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com