facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Pamela Shanti Pack na wojennej ścieżce

Amerykańska mistrzyni wspinaczki w szerokich rysach – Pamela Shanti Pack wytyczyła nową drogę w Vedauwoo w Wyoming. The Forever War (5.13 c/d) jeszcze niedawno należała do projektów z cyklu „niemożliwe do zrobienia”.
Pamela należy do niezbyt licznego grona entuzjastów ekstremalnych offwidthów – co już samo w sobie zasługuje na szacunek. Ma na koncie takie drogi jak Lucille (5.12d/13a) OS, Spatial Relations 5.13a FA, i Event Horizon 5.13 oraz Gabriel 5.13c będąca - do czasu powstania Century Crack - najtrudniejszą przerysą na świecie.
 
25 metrowa The Forever War została wyszukana przez Patricka Kingsbury`ego, któremu klinowanie barków i ekstremalna ekwilibrystyka nie przypadły do gustu i stwierdził, że rysa jest niemożliwa do zrobienia. Z atrakcji które można tam spotkać to: 7 metrów rysy w dachu, którą pokonuje się do góry nogami, następnie 10 metrów klinowania barku w terenia za 5.12. Do ulubionych momentów autorki przejścia należy ten, gdy szoruje się głową po granitowej płycie :-)
 


Pamela w dachu The Forever War. Fot. Zach Orenczak
 
Dodatkowym stresującym czynnikiem dla Pameli była możliwość niebezpiecznego lotu z uderzeniem o półkę. Amerykanka przeszła ją na wędkę, już przy drugiej wstawce, lecz prowadzenie to już inna bajka.
 
Jak już wyżej wspomnieliśmy lot może mieć nieprzyjemne konsekwencje i taki też był lot Pameli, podczas którego obiła sobie nerkę i wylądowała na 5 dni w szpitalu i kolejne 9 w łóżku.
 


No Pain, No Gain. Fot. Pat Kingsbury
 
Po powrocie – wbrew sugestiom lekarza - na drogę Amerykanka zainstalowała 2 spity, rozwspinała się i uderzyła na The Forever War. Zaliczyła jeszcze jeden lot, lecz kolejna próba to już sukces.

Źródło: climbing.com, pamelashantipack.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com