facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Pamela Shanti Pack na wojennej ścieżce

Amerykańska mistrzyni wspinaczki w szerokich rysach – Pamela Shanti Pack wytyczyła nową drogę w Vedauwoo w Wyoming. The Forever War (5.13 c/d) jeszcze niedawno należała do projektów z cyklu „niemożliwe do zrobienia”.
Pamela należy do niezbyt licznego grona entuzjastów ekstremalnych offwidthów – co już samo w sobie zasługuje na szacunek. Ma na koncie takie drogi jak Lucille (5.12d/13a) OS, Spatial Relations 5.13a FA, i Event Horizon 5.13 oraz Gabriel 5.13c będąca - do czasu powstania Century Crack - najtrudniejszą przerysą na świecie.
 
25 metrowa The Forever War została wyszukana przez Patricka Kingsbury`ego, któremu klinowanie barków i ekstremalna ekwilibrystyka nie przypadły do gustu i stwierdził, że rysa jest niemożliwa do zrobienia. Z atrakcji które można tam spotkać to: 7 metrów rysy w dachu, którą pokonuje się do góry nogami, następnie 10 metrów klinowania barku w terenia za 5.12. Do ulubionych momentów autorki przejścia należy ten, gdy szoruje się głową po granitowej płycie :-)
 


Pamela w dachu The Forever War. Fot. Zach Orenczak
 
Dodatkowym stresującym czynnikiem dla Pameli była możliwość niebezpiecznego lotu z uderzeniem o półkę. Amerykanka przeszła ją na wędkę, już przy drugiej wstawce, lecz prowadzenie to już inna bajka.
 
Jak już wyżej wspomnieliśmy lot może mieć nieprzyjemne konsekwencje i taki też był lot Pameli, podczas którego obiła sobie nerkę i wylądowała na 5 dni w szpitalu i kolejne 9 w łóżku.
 


No Pain, No Gain. Fot. Pat Kingsbury
 
Po powrocie – wbrew sugestiom lekarza - na drogę Amerykanka zainstalowała 2 spity, rozwspinała się i uderzyła na The Forever War. Zaliczyła jeszcze jeden lot, lecz kolejna próba to już sukces.

Źródło: climbing.com, pamelashantipack.com
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-04-15
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
Weronika Biernacka
 
2020-12-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

‘Madame Ching’ 9b - tyrolska nowość Angeli Eiter

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com