facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-05-19
 

Ostrzeżenie przed niedźwiedzicą

Niedźwiedzica Siwa, którą od kilku tygodni spotkać można z młodymi w Tatrach Zachodnich, stała się bardzo agresywna.


Niedźwiedzica Siwa, którą od kilku tygodni spotkać można z młodymi w Tatrach Zachodnich, stała się bardzo agresywna. Powodem jej zachowania jest śmierć jednego z młodych, które zabił stary samiec. Pracownicy TPN ostrzegają turystów i planują założyć Siwej obrożę z nadajnikiem telemetrycznym.
- Niestety, zachowanie Siwej wykazuje wszelkie cechy odchyłów od normy – przyznaje wicedyrektor TPN Zbigniew Krzan. – Obserwujemy różne zachowania niedźwiedzi, ale takie problemy mamy tylko z nią. Oczywiście kiedy się spokojnie pasie z młodymi, zachowuje się zupełnie normalnie. Kłopoty pojawiają się w momencie kolizji z turystami.

W zeszłym roku Siwa buszowała z młodymi w rejonie Doliny Kodratowej, przez co leśnicy zmuszeni byli wyłączyć z ruchu szlak turystyczny na Przełęcz pod Kopą Kondracką. W tym roku wyprowadziła kolejne, dwuletnie młode, z którymi pasie się we wschodniej części Tatr Zachodnich. Dwa tygodnie temu przestraszyła beztroskiego turystę z Gdyni, który postanowił sfotografować jej latorośle. Paniczna ucieczka zakończyła się dla mężczyzny wejściem na drzewo i kontuzją nogi. Kilka dni temu Siwa dała się we znaki kolejnym turystom.
- Dotarła do nas informacja, że niedźwiedzica zaatakowała turystów w Strążyskiej. Trzeba jednak pamiętać, że takie relacje są często bardzo emocjonalne. Strach ma wielkie oczy... – mówi Zbigniew Krzan.
Pracownicy TPN mają problem z ostrzeganiem turystów przed ewentualnym niebezpieczeństwem, ponieważ trudno stwierdzić, gdzie niedźwiedzica aktualnie się znajduje. Siwa penetruje obszar od Przysłopu Miętusiego aż po Jaworzynkę i praktycznie codziennie jest widywana gdzie indziej. Powodem agresywnego zachowania niedźwiedzicy jest najprawdopodobniej stary samiec, który kilka dni temu zabił jedno z jej młodych.
- Samica miała trzy młode, a teraz widywana jest tylko z dwójką. Tropiąc jej ślady stwierdziliśmy, że takie zdarzenie rzeczywiście miało miejsce – przyznaje wicedyrektor TPN. - Kanibalizm u niedźwiedzi nie jest jednak niczym nadzwyczajnym. Takie przypadki się zdarzają. Podobne zdarzenie zanotowaliśmy cztery lata temu nad Białką, w rejonie Łysej Polany. Tamten przypadek nie był jednak do końca udokumentowany, a tym razem nie mamy żadnych wątpliwości.

W najbliższym czasie leśnicy planują założyć Siwej obrożę z nadajnikiem telemetrycznym, dzięki której będą mogli śledzić jej ruchy i obserwować zachowanie.
- Chcemy mieć nad nią większą kontrolę, chociażby po to, żeby ostrzegać turystów. To tak naprawdę jedyna skuteczna metoda, żeby zapobiec nieprzyjemnym spotkaniom niedźwiedzia z człowiekiem – tłumaczy wicedyrektor Krzan. - W tej chwili na terenie polskich Tatr taką obrożę ma tylko jeden dorosły samiec. W 2002 roku nadajnik złożyliśmy także samicy nazywanej Kaśką, ale od zeszłego roku słuch po niej zaginął...

Tekst: Michał M. Kowalski

Żródło: www.tatry.webd.pl

2005-05-19

(kb)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com