facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-05-16
 

Obudziły się świstaki

Gryzonie, które są po zimie osłabione i wychudzone, muszą szybko odbudować zapasy energii, ponieważ wiosną czeka je okres godów.


W Tatrach obudziły się świstaki. - Część zwierząt wykopała się już z nor - mówi Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Gryzonie, które są po zimie osłabione i wychudzone, muszą szybko odbudować zapasy energii, ponieważ wiosną czeka je okres godów.

Świstaki to wyjątkowe śpiochy. Zimę spędzają w przygotowanych wcześniej norach, wykopanych w ziemi głęboko pod śniegiem. Hibernacja zwierząt trwa ok. pół roku. Świstaczy sen różni się od zimowego snu niedźwiedzia, któremu zdarza się przebudzić w trakcie długotrwałej odwilży. Sen świstaka jest twardy i bardzo głęboki. W tym czasie spada temperatura ciała zwierzęcia, oddech staje się płytki, serce bije rzadziej. W ten sposób organizm świstaka oszczędza tak cenną podczas wielomiesięcznej hibernacji energię. Zwierzę budzi się jedynie raz na kilka tygodni, by załatwić potrzebę fizjologiczną.

Znacznie wcześniej niż świstaki, bo już kilka tygodni temu, obudziły się tatrzańskie niedźwiedzie. Do letniej pory przygotowują się także kozice. Niebawem zrzucą one zimową, czarną "suknię" na letnią - płoworudą.

Tekst: Agnieszka Szymaszek

Źródło: www.tatry.webd.pl

2005-05-16

(kb)

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2020-09-15
GÓRY
 

Nowe, trudne "Czary" w Tatrach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
Weronika Biernacka
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com