facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-06-20
 

Nowy Taternik 1/2011

W najnowszym numerze między innymi: jedna z najlepszych alpinistek jaskiniowych świata, Michał "Micaj" Kajca, Powrót do Afganistanu, podsumowanie sezonu zimowego w górach wysokich i wiele innych ciekawych tematów.
Jest jedną z najlepszych alpinistek jaskiniowych świata. Uczestniczyła w ponad 60 wyprawach. To, czym się zajmuje, nazywa męską przygodą: - Gdyby ktoś chciał zrobić kobiecą wyprawę jaskiniową, zapytałabym: po co? To trochę naciągane - tworzenie babskich ekip. Choć sama ma na koncie wiele damskich światowych rekordów, klasyfikowania nie lubi. Od ponad dwudziestu lat bierze udział w eksploracji jednego z najgłębszych podziemnych systemów świata - Lamprechtsofen w Austrii, drażnią ją jednak określenia: wyścig do wnętrza Ziemi. Obsesyjne myślenie o wyniku jest dla niej objawem niedojrzałości, typowym dla młodych grotołazów. Działalność pod ziemią może przez lata nie przynosić oczekiwanego efektu, mimo ciężkiej pracy zespołów - dodaje. O ciąży mówi: - Dziewięć miesięcy można przebyć, nie rezygnując z gór i skał. O macierzyństwie: - To było nowe spojrzenie na góry. O instruktorach, którzy zarabiają na szkoleniach klubowych: - Klub to nie zakład pracy. Mowa o Ewie "Pumie" Wójcik, rozmową z którą otwieramy bieżący numer kwartalnika.

O swoich pokusach opowiada nam Michał "Micaj" Kajca. Lubi skalne zagadki. Dlatego tak pociągają go Rudawy Janowickie, które eksploruje od ok. 10 lat. Dwa lata zajęło mu przygotowanie nowego przewodnika po tym paśmie górskim. W "Taterniku" opowiada o swoich wspinaczkowych fascynacjach i odkrywa mało znaną historię rejonu.

Natomiast "Powrót do Afganistanu" - szeroka i bogata w materiały źródłowe relacja Bartłomieja Tofla z ubiegłorocznej wyprawy w góry Kohe Ak Su - otwiera mini monografię obszaru z mapami, zestawieniem literatury i historią ostatniej dekady wspinania w tym kraju.

Swoje zdanie na temat "Jedynki", czyli nagrody środowisk wspinaczkowych przedstawia jeden z członków kapituły - Ludwik Wilczyński. Polecamy jego tekst "Taniec z gwiazdami?".

Za to Bogusław Kowalski dzieli się przemyśleniami na temat zimowego szkolenia w Tatrach i roli "Betlejemki". Publikujemy także topo nowych dróg w tatrzańskim tzw. Laboratorium.


A może wybieracie się po raz pierwszy na wspinaczkę w Alpy? Piotr Bucki wyjaśnia, jak się do tego przygotować, by uniknąć niespodzianek. Natomiast Paweł Grenda tłumaczy, jak prawidłowo przejechać przez węzeł.

W numerze przeczytacie też podsumowanie sezonu zimowego w górach wysokich napisane przez Janusza Kurczaba. Są stałe rubryki: rozmaitości, relacje, literatura, pożegnania.

I jeszcze jeden wywiad. W lipcu ubiegłego roku na Zamarłej Turni zginął Bartosz Kuczewski, prezes Klubu Wysokogórskiego Zielona Góra. W tym numerze Magdalena, jego żona i partnerka od liny opowiada nam o ich wspólnych planach, działalności klubowej, zapewniając: "Spełnię Bartka marzenia. I pójdę dalej".


Spis treści:


    * Moje życie to męska przygoda (wywiad z Ewą Wójcik)
    * Sezon zimowy 2010/2011 w górach wysokich (J. Kurczab)
    * Szwajcaria: udana zima w Kanderstegu (M. Imielska)
    * Sonda "Taternika"
    * Powrót do Afganistanu (B. Tofel)
    * Niekompletna historia ostatniej dekady wspinania w Afganistanie (B. Tofel)
    * Głos w sprawie "Jedynki": Taniec z gwiazdami? (L. Wilczyński)
    * Tatry: uzupełnienie topo rejonu Laboratorium
    * Fundacja "Poza Horyzonty" na El Capitanie (M. Ciesielski)
    * Rozmaitości
    * Kronika TOPR (A. Marasek)
    * SuperKolos dla Piotra Pustelnika (R. Wcisło)
    * Jaskinie
    * Szansa dla młodych wspinaczy
    * Moje zdanie o szkoleniu i "Betlejemce" (B. Kowalski)
    * Pierwszy wyjazd w Alpy lodowcowe (P. Bucki)
    * Jak prawidłowo przejechać przez węzeł? (P. Grenda)
    * Górska trylogia Josepha Peyre (A. Kwiatkowski)
    * Nowy przewodnik po Rudawach Janowickich (M. Kajca)
    * Kuszą mnie skalne zagadki (wywiad z Michałem Kajcą)
    * Spełnię Bartka marzenia. I pójdę dalej (wywiad z Magdaleną Kuczewską)
    * Pożegnania


Źródło: PZA

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com