facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-06-07
 

Nowy kompletny przewodnik po Skałach Rzędkowickich

Słyszymy „Jura Południowa” – pierwszymi skojarzeniami są Dolina Bolechowicka lub Kobylańska, słyszymy „Jura Północna” – zapewne większości z nas jako pierwsze na myśl przyjdą Skałki Rzędkowickie.
I to bynajmniej nie dlatego, że w tych miejscach dzieje się najwięcej ze sportowego punktu widzenia. Wręcz przeciwnie – rejony, choć oferują setki dróg o różnym stopniu trudności, uchodzą raczej za rekreacyjne. Jednak to właśnie w nich większość z nas stawiała pierwsze kroki wspinaczkowe. Nic więc dziwnego, że sentyment pozostał…

Na miano paradoksu zasługiwał fakt, że o ile popularne „Bolecho” i „Kobyła” już od dawna doczekały się porządnych opracowań przewodnikowych – rzetelnie opracowanych zarówno pod względem topo, jak i informacji historycznych o autorach pierwszych przejść – o tyle Skałki Rzędkowickie wypadały pod tym względem blado.


Za nadrobienie tych zaległości zabrał się Darek Tim. Dzięki niemu w ostatnich dniach nakładem wydawnictwa GÓRY BOOKS ukazał się przewodnik wspinaczkowy „Skałki Rzędkowickie”. W pełni kolorowa książeczka ma niewielki, poręczny format i została wydrukowania na kredowym papierze. Na 138 stronach opisano ponad 500 dróg począwszy od stopnia II, a skończywszy na VI.6. W przewodniku uwzględniono także Faszystowski Ogródek, który we wcześniejszych opracowaniach był zaliczany do Skałek Podlesickich, ale dostęp do niego jest znacznie łatwiejszy z Rzędkowic.

Przebieg dróg zaznaczono na czytelnych rysunkach, a w opisach zawarto informacje dotyczące stopnia trudności, asekuracji oraz pierwszych przejść. Czytelne piktogramy informują o czasie dojścia pod skałę, charakterze wspinania (stopień nachylenia ściany), natężeniu ruchu wspinaczkowego, nasłonecznieniu oraz (nowość!) osłonięciu lub nieosłonięciu skał przed wiatrem. Dla lepszej orientacji zamieszczono także mapki poglądowe, które ułatwiają zlokalizowanie konkretnej skałki w terenie. Autor przygotował specjalny bonus dla tych, którzy lubią się wspinać na własnej asekuracji, dodając do opisów wielu dróg tradowych komentarze odnośnie charakteru linii lub potrzebnego sprzętu.

 
Zachęcamy do zakupu przewodnika, którego cena – przykładając normy toposów wspinaczkowych – jest naprawdę atrakcyjna: wynosi 29,90 zł.

Przewodnik jest do nabycia w sklepie GORYonline.

 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com