facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-09-15
 

Nowe drogi w polskich skałach

Dwie nowe drogi powstały w masywie Sępiej Baszty. Pierwszą z nich, autorstwa Marcina Kieconia i Przemka „Stefana” Rostka...


DOLINA KOBYLAŃSKA

Dwie nowe drogi powstały w masywie Sępiej Baszty. Pierwszą z nich, autorstwa Marcina Kieconia i Przemka „Stefana” Rostka, odnajdziemy na Szerokim Murze. Emocje jak na Rybach startują wspólnie z Lewą Kostkówką, by po drugiej wpince odbić w lewo, do wyraźnego zacięcia. Droga została wyposażona w 6 ringów i stanowisko, a proponowana wycena to VI.1+.

Na właściwej Sępiej Baszcie Marcin Kiecoń i Grzegorz Rettinger częściowo rozwiązali stary projekt Grzegorza Wieczorka, biegnący na lewo od Dwóch Rodzajów Samotności (w przewodniku R. Nowaka projekt nr 6). Manifest Siły Nieczystej oferuje wspinanie po stosunkowo małych chwytach w sporym przewieszeniu. Droga została wyposażona w 7 ringów i stanowisko, a wycena oscyluje w granicach VI.4+/VI.5. Wciąż otwartym problemem pozostaje wyprostowanie dołu Manifestu.
Przy okazji prowadzonych prac ekiperskich nową asekurację otrzymały także dwa piękne dotychczas omijane klasyki doliny. W chwili obecnej Lewa Kostkówka posiada 7 ringów i ring zjazdowy, a Filar Sępiej 5 ringów i ring zjazdowy. Zakup ringów i kleju został sfinansowany ze środków PZA.

DOLINA BĘDKOWSKA

Wielka Turnia

Wielka Turnia w Dolinie Będkowskiej wzbogaciła się o najtrudniejszą, jak dotychczas, drogę. Na lewo od Będkowice Mon Amour, prostując niejako od dołu Cztery Pory Roku, powstało Dwanaście Szparagów Dekady (3 nowe ringi). Połączono również Dwanaście Szparagów z Pancernikiem Kieszonkowym, co dało kombinację Pancerne Szparagi. Autor nowych linii Przemek Rostek wycenia ich  trudności na VI.5 (może 5/5+).

Przy okazji podajemy korekty do wycen nowych dróg na Wielkiej Turni:
Łowcy Pasikoników VI.4+/5
Przywilej Węża VI.3/3+
Pancernik Kieszonkowy VI.3+/4
Toy Story 2 V+
Toy Story 3 IV-
Płucko VI.3

Trwają dalsze prace nad wymianą asekuracji i będziemy informować o ich wynikach.

Tomaszówki

Mateusz Paradowski zajął się obiciem i oczyszczeniem Skały na Tomaszówkach (pomiędzy Psiklatką a Łabajową), W pracach ekiperskich pomagali mu: „Maleństwo”, „Bazyl” i „Hazy”.
Nowe drogi to:
Maleństwo V+ (3R+RZ), Beata Żbikowska 
Za Cięcie Róży... IV+ (DDS), Mateusz Paradowski
Paczka Bananów VI.2 (4R+RZ), Andrzej Kościelniak 
Hazizm Stosowany VI.1 (4R+RZ), Tadeusz Sokołowski 
...Kolec w Duszy VI.1 (4R+RZ), Mateusz Paradowski 

PODLESICE

Na północno-wschodniej ścianie Leśnej Kulisy powstała linia Misiaczek VI.1+ (3R+pętla+Rz), której autorem jest Tomek Antecki (ŁKW).
 
Na Górze Kołoczek „wydobyto” z zarośli Białego Konia. Na jego północnej ścianie Henryk Welon poprowadził dwie nowe drogi. Lewa, Na Krawędzi, otrzymała wycenę VI+ (3R+RZ), natomiast prawa, Talinówka –  VI.1+ (2R+RZ). Obite zostały też dwie stare drogi: Szare Zacięcie VI+ (6R+ST, 3 nowe R + 3 z drogi Dla Kasi) oraz Rysa Dżentelmenów VI.1 (4R+RZ).

Na Leśnej Kulisie stałą asekurację zyskała droga w lewej części zach. ściany – Torysa VI.1 (4R+RZ). Pierwszego  prowadzenia po odnowieniu asekuracji (pierwszego w ogóle?) dokonał Sebastian Pietkiewicz.

Na Ptaku na lewo od Kurnika Ela Fijałkowska (ŁKW) poprowadziła drogę Ptasiek V+ (3R+ŁZ), która pierwszy ring ma wspólny z Martwym..., a start lekko w prawo od niego. Wklejony też został brakujący ring na Nietoperzu. To jeszcze nie koniec prac na Ptaku i w okolicach... 

RZĘDKOWICE
 
Na Turni Cyklopa w Rzędkowicach za sprawą Marcina „Flowera” Poznańskiego powstała droga o nazwie Los Alcazares VI.3+. Autor wyposażył ją w 4 kotwy i ring zjazdowy.

SUCHA GÓRA
 
W Nowym Kamieniołomie Darek Melaniuk poprowadził nową drogę o trudnościach VI.3 i nazwie Sanchez (2H+R+RZ).
 
JARONIEC

Marcin Gąsienica Kotelnicki (Technika Górska, Extreme, Explorer) jest autorem nowej drogi na skałach Jarońca. Startuje ona razem z Iluzją Mocy, później odchodzi w lewo przez największe przewieszenie na tej skale, a kończy na stanowisku z Kryminalną Rasiją. Nazwa nowości to Zajezdnia Szatana. Propozycja wyceny to -IX (VI.4 - propozycja Marcina).


8 (135) 2005

(kb)

 

 

 


 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-12-01
GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-05
GÓRY
 

Doposażenie zimowe GOPR: akcja crowdfundingowa

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com