facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Nowa droga na Grossglocknerze!

5 kwietnia Austriacy Vittorio Messini i Matthias Wurzer dokonali pierwszego przejścia nowej mikstowej drogi Südwandwächter (M5, WI4+, 600m) na południowej ścianie Grossglocknera (3798m).

Na szczycie po skończonej drodze; źródło: planetmountain.comWydawałoby się, że trudno będzie wytyczyć nową drogę na tak znanym wierzchołku, który w dodatku po raz pierwszy został zdobyty ponad 200 lat temu. Jeśli miałoby się to komuś udać, to komu, jak nie lokalsom!

 

Vittorio Messini i Matthias Wurzer, przewodnicy górscy z Kals, niewielkiej miejscowości zlokalizowanej u stóp najwyższego szczytu Austrii, znaleźli linię na południowej ścianie góry. 

 

Messini i Wurzer wyszli ze schroniska Stüdlhütte 5 kwietnia. Podeszli na nartach do stóp góry, a następnie pokonali 250 metrów śnieżnego terenu, który wyprowadził ich pod pierwszy pasaż lodowy. 

 

Tu zaczęła się wspinaczka w bardziej stromym, mikstowym terenie, a zastane warunki przypominały zdaniem Vittorio i Matthiasa te, jakie znaleźć można zwykle w Szkocji. Dotarli do Südgrat ale nie kontynuowali nią wspinaczki, tylko zjechali dwadzieścia metrów, bo następnie przejść sto metrów Pillwax Rinne i odbić w prawo, w dziewiczy teren. Wspinacze określili swoją drogę jako jedną z najtrudniejszych, jakie zostały poprowadzone na Grossglocknerze.Kolor czerwony: nowa droga Südwandwächter (M5, WI4+, 600m); zielony: Südgrat; niebieski: Pillwax Rinne; 

źródło: planetmountain.com


 

Poniżej prezentujemy film z tego przejścia:
źródło: planetmountain.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Janek
Super góra, choć na razie moim marzeniem jest wejście zwykłą drogą na wierzchołek

Goryonline
 
2016-12-20
GÓRY
 

7 dni na północnej ścianie Eigeru

Komentuj 0
Goryonline
 
2016-12-06
GÓRY
 

Titanic na Eigerze

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-22
GÓRY
 

Osterwa – Júlova Cesta

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-11
GÓRY
 

Chamomilla nad Żelaznymi Wrotami!

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-08
GÓRY
 

Zapowiadana Czerwcowa na Osterwie!

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com