facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-07-30
 

Nominacje Arco Rock Legends 2014

Już w piątek, 29 sierpnia we włoskim Arco rozdane zostaną wspinaczkowe Oskary. Na dziewiątej edycji Arco Rock Legends podczas Rock Master Festival, poznamy tych którym wręczone zostaną Salewa Rock Award oraz La Sportiva Competition Award. Tradycyjnie w skład jury które decyduje o przyznaniu nagród wchodzą redaktorzy największych światowych czasopism poświęconych wspinaniu. Tak jak i w latach poprzednich Polskę reprezentować będzie naczelny Magazynu Góry Piotr Drożdż.

Do Salewa Rock Award przyznawanej za najlepsze osiągnięcia skalne nominowani są Alexander Megos, Adam Ondra oraz Muriel Sarkany. Natomiast Sachi Amma, Urko Carmona Barandiaran i Dimitri Sharafudtinov mają szanse na zdobycie La Sportiva Competition Award za najlepsze występy na arenach zawodniczych. Nagroda The Climbing Ambassador by Aquafil zostanie przyznana włoskiemu pisarzowi, rzeźbiarzowi, alpiniście i wspinaczowi Mauro Coronie.

 


Mauro Corona (fot. Planetmountain.com) 

Tegoroczny Rock Master Festival odbywać się będzie w dniach pomiędzy 28 sierpnia a 7 września. W tym czasie oprócz gali na której przyznawane będą nagrody zobaczyć będziemy mogli jak zwykle mocno obsadzone zawody Rock Master, zawody juniorów jak i również liczne prelekcje i imprezy towarzyszące.

 

Salewa Rock Award

 

Nagroda ta przyznawana jest za największe osiągnięcia skalne. Zarówno na jednowyciągowych drogach sportowych jak i na bulderach. Trójka nominowanych to:Muriel Sarkany (fot. Piotr Drożdż)Muriel Sarkany. Belgijska wspinaczka znana głównie ze swoich niezliczonych zwycięstw w zawodach. Gdy odpuściła starty na wyniki w skałach nie trzeba było długo czekać. W wieku 39 lat poprowadziła Punt-X 9a w wąwozie du Loup we Francji. To prawdziwy kamień milowy w jej wspinaczkowej karierze. Choć biorąc pod uwagę jej determinację i miłość do wspinania wydaje się że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

 

 

Adam Ondra (fot. Piotr Drożdż)

 

 

Adam Ondra - kolejna nominacja dla 21 letniego Czecha nikogo chyba nie dziwi. W tym roku przeszedł przecież on-sight dwie 9a. W stylu RP tez nie odpuszczał. Trzy 9b oraz autorska 9b+ robią wrażenie. Czy Adam po raz kolejny sięgnie po statuetkę? Zobaczymy już za niecały miesiąc.Alex Megos (fot. Piotr Drożdż)


 

Alexander Megos - nominowany w zeszłym roku młody Niemec za pierwszą w historii 9a OS w tym roku nie spoczął na laurach. Lista powtórzonych przez niego w błyskawicznym tempie dróg 9a i 9a+ liczy sporo pozycji. Niektóre z tych ekstremalnych przejść zabrały mu niecałe dwie godziny. Oprócz powtarzania klasyków Alex otwiera również swoje własne mega trudne projekty.

 

La Sportiva Competition Award

 

Nagroda przyznawana jest za najlepsze wyniki na międzynarodowej scenie zawodniczej. Trudny wybór gdyż brane są pod uwagę zarówno starty w prowadzeniu, boulderingu jak i w czasówkach. W tym roku jury wybierać będzie pomiędzy:Sachi Amma (fot. Piotr Drożdż)


 

Sachi Amma - ten nigdy nie przestający się uśmiechać Japończyk drugi rok z rzędu udowadnia że jest nie do pobicia w prowadzeniu. Nieźle radzi sobie również w bulderingu co sprawia że zajmuje również trzecie miejsce w rankingu kombinowanym. Saschi Amma potrafi połączyć prawdziwą radość ze wspinania z naprawdę ostrą walka o podium.Urko Carmona Barandiaran (fot. Piotr Drożdż)


 

Urko Carmona Barandiaran – prawdziwy mistrz zarówno jeśli chodzi o zawody jak i o stosunek do życia. Zawsze uśmiechnięty, pomimo trudności jakie na codzień musi pokonywać. Może właśnie dlatego nie istnieje dla niego pojęcie „za trudno”. W przeciągu ostatniego roku zdobył zarówno Mistrzostwo Europy jak i Świata w paraclimbingu.Dimitri Sharafutdinow (fot. Piotr Drożdż)


 

Dmitri Sharafutdinow - supersilny Rosjanin, trzykrotny triumfator Mistrzostw Świata w Boulderingu. W tym roku dodał do tego również zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jeśli dodamy do tego drugie miejsce w Mistrzostwach Europy oraz czwartą pozycję w klasyfikacji kombinowanej (prowadzenie i buldery) będziemy wiedzieć już, kto zasługuje w tym roku na miano króla boulderingu.

 

O tym kto zdobędzie wspinaczkowe "Oskary" przekonamy się już za niecały miesiąc.

 

 

A teraz troszkę historii. Dotychczas nagrody ARCO ROCK LEGENDS zdobywali:

 

Salewa Rock Award – Josune Bereziartu (2006), Patxi Usobiaga (2007), Adam Ondra (2008), Chris Sharma (2009), Adam Ondra (2010), Adam Ondra (2011), Sasha DiGiulian (2012), Adam Ondra (2013)

 

La Sportiva Competition Award – Angela Eiter (2006), David Lama (2007), Maja Vidmar (2008), Kilian Fischhuber (2009), Akiyo Noguchi (2010), Ramon Julien Puigblanque (2011), Anna Stöhr (2012), Mina Markovic (2013)

 

Międzynarodowe Jury 2014:

 

Przewodniczący: Giorgio Balducci (regista RAI)

Redaktorzy: Montana (CZE), Desnivel (ESP), Klettern (GER), UP Climbing (ITA), Montagne 360° (ITA), Meridiani Montagne (ITA), Risk (RUS), Man and Mountain (KOR), Gory (POL), The Circuit (INT)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2016-11-22
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Adam Ondra pokonuja Dawn Wall !!

Komentuj 0
Maciek Szopa
 
2015-11-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Megos, Moroni i Carnati na 9a

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
2015-09-07
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Relacja i zdjęcia ze zgrupowania Kadry Juniorów PZA w Arco

Komentuj 0
Maciek Szopa
 
2015-03-25
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Alex Megos i ostatnia przygoda w Japonii

Komentuj 0
Maciek Szopa
 
2015-03-23
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Alex Megos pokonuje japońskie V15

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com