facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Nina Caprez i pierwsze kobiece przejście Silbergeier!

Silbergeier jest jedną z najhonorniejszych alpejskich wielowyciągówek. Nina Caprez niedawno dokonała pierwszego kobiecego przejścia tej trudnej drogi (kilka dni po przejściu Cédrica Lachata). Nina przyznaje, że łatwo nie było...

Droga była jej wielkim marzeniem, którego realizacja nie obyła się bez różnych przygód, jak dwukrotne zmycie ze ściany (raz z ostatniego wyciągu), żmudne patentowanie. Nie bez znaczenia była klasa drogi (ciąg trudności, kluczowy wyciąg za 8b+, duże runouty).

W Polsce linia znana jest przede wszystkim z przejścia jej przez Adama Pustelnika w 2009 roku.

Sama Silbergeier to droga legenda. Należy do tzw. Korony Alpejskiej, czyli trzech ekstremalnych wielowyciągówek alpejskich. W skład tej trójcy wchodzi jeszcze End of silence 8b+ braci Huberów w Alpach Berchtesgadeńskich i Des Kaisers neue Kleider 8b+ Stefana Glowacza w rejonie Wilder Kaiser.

Silbergeier 240m 8b/8b+ powstała w 1993 roku, kiedy to Austriak Beat Kammerlander wytyczył ją, a rok później uklasycznił. Droga szybko stała się swoistym testem mocy. 6 wyciągowa pionowa linia, jest wyzwaniem dla najlepszych. Nie tylko ze względu na trudności techniczne (wyceny poszczególnych wyciągów to: 8b, 7c+, 8a+, 7a, 8b+, 7c+), lecz długie runouty. Rezultat nie znoszącego kompromisów stylu ground-up... Lista wspinaczy, którzy ją przeszli, to swoista lista "Kto jest Kto?" we wspinaniu sportowym: Peter Schäffler (1997), Stefan Glowacz (1998), Pietro dal Prà (1999), Harald Berger (2005) żeby wymienić tylko kilku. Na osobne zdanie zasługuje Adam Ondra, który przeszedł drogę w ciągu jednego dnia!
[Źródło: planetmountain.com]

 Nina Caprez
 Nina Caprez i Cedric Lachat na Silbergeirze
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com