facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Niepełnosprawni na szczycie

W Tarnowie po raz czwarty odbyły się Ogólnopolskie zawody wspinaczkowe osób z niepełną sprawnością. Na zawody przyjechało 87-miu zawodników z 17 ośrodków w Polsce. Miejscem zmagań była hala sportowa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. 

 

Galeria zdjęć z zawodów TUTAJ.


Impreza, podobnie jak trzy poprzednie, była bardzo udana udana. Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zapewnili najwyższy poziom zawodów. Organizatorzy pomyśleli o wszystkich niezbędnych sprawach, posunęli się nawet dalej zapewniając masaże dla zmęczonych mięśni zawodników. Zapewniono także ciepły posiłek i nocleg dla gości z Torunia. 

 

Wojciech Nowak Kierownik sekcji wspinaczki sportowej AZS PWSZ w Tarnowie mówi, że - Już po raz drugi mamy możliwość włączyć się w organizację zawodów wspinaczkowych dla osób niepełnosprawnych i robimy to z dużą chęcią, również dzięki ubiegłorocznym doświadczeniom

 

Zawody otworzyli Prezes Zarządu Fundacji REPI Tomasz E. Wardzała, Zastępca Dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia dr Mariusz Pociecha oraz Kierownik sekcji wspinaczki sportowej AZS PWSZ w Tarnowie Wojciech Nowak. Dr Mariusz Pociecha, zadowolony z rozwoju imprezy, w czasie powitania gości zasugerował, aby kolejne zawody miały charakter nie ogólnopolski a międzynarodowy. 

 
Na organizacji zawodów korzystają wszyscy, zarówno zawodnicy, ich opiekunowie, środowisko lokalne a także tarnowscy studenci. Studenci tarnowskiej PWSZ mogą nie tylko pomóc w organizacji rywalizacji sportowej osób niepełnosprawnych, ale zdobywają niezwykle cenne doświadczenie w zakresie pracy z osobami o niepełnej sprawności - dla studentów kierunków związanych z ochroną zdrowia czyli fizjoterapii, pielęgniarstwa i wychowania fizycznego jest to niezwykle ważne. Przecież z osobami niepełnosprawnymi na pewno zetkną się w swojej przyszłej pracy zawodowej – dodaje Wojciech Nowak.

 

Maciej Żak z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II mówi, że - IV Ogólnopolskie zawody wspinaczkowe dla osób z niepełną sprawnością to znakomita okazja dla uczestników naszych warsztatów oraz placówek podobnych do naszej na integrację poprzez sport. Sam próbowałem różnych dyscyplin, i zawsze uważałem że najlepszym rodzajem aktywności sportowej jest ten z elementami rywalizacji z innymi osobami

 

Zawody były zarówno walką jak i bardzo miłym spotkaniem znajomych z innych placówek, z poprzednich zawodów. Już w czasie rejestracji drużyn dało się odczuć bardzo sympatyczną atmosferę. Zawodnicy cieszyli się na swój widok, nie patrzyli na siebie jak na konkurentów. Po prostu chcieli się spotkać, powitać, porozmawiać. 

 

Od niedawna uczestnicy naszych warsztatów biorą udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej będących wspólną inicjatywą fundacji REPI oraz PWSZ - mówi prezes zarządu Fundacji Tomasz Eliasz Wardzała. Dlatego dla naszych uczestników to idealna okazja, aby naprężyć muskuły i zaprezentować nabyte umiejętności  jednocześnie stanąć w szranki z innymi zawodnikami, nie tylko z subregionu tarnowskiego ale całej Polski.

 

Zawody Patronatem Honorowym objęli Roman Ciepiela Prezydent Tarnowa oraz Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego. Bez sponsorów zawody nie mogłyby się odbyć. Byli nimi: Urząd Miasta Tarnowa, Firmy Bruk-Bet, Centrum Ubezpieczeń Dajako, Pizzeria Bujani, Mado, Mlektar i Auto Biedroń. 

 

Zwycięzców zawodów dekorowali Dorota Krakowska Zastępca Prezydenta Tarnowa, Małgorzata Proszowska Dyrektor MOPS oraz prof. Wacław Rapak Prorektor PWSZ. Pani Prezydent Dorota Krakowska mówiła do zawodników: - Choć widzę z jaką łatwością wspinacie się po tej ściance to nie mogę w to uwierzyć. W głowie się kręci, gdy patrzy się na tę wysokość, a Wy z łatwością i uśmiechem zdobywacie te szczyty. Mogę się od Was wiele uczyć. Rektor Wacław Rapak zwrócił uwagę na hasło zawodów mówiąc, że - tak naprawdę wszyscy wygrywają te zawody, ponieważ wszyscy biorą udział pokonując swoje słabości, a ostatecznym zwycięzcą jest ten, kto czerpie z wysiłku najwięcej radości. Dyrektor MOPSu Małgorzata Proszowska podsumowała zawody:  - z zachwytem patrzę jak rozwija się tam impreza, jak wiele osób przyjechało, z różnych stron, nawet całymi rodzinami. W zeszłym roku, pamiętam, widownia była o połowę mniejsza. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie. 

 
Zwycięzcami zawodów w swoich kategoriach zostali: Łukasz Jurak (Toruń), Adrian Kaleta (Nowy Sącz), Mateusz Rączka (Kolbuszowa), Kamil Cedrowski (Tarnów), Paweł Rusin (Radwanowie), Edward Lusztyn (Tarnów), Mariusz Barabasz (Nowodworze – terapeuta), Anna Piszczek (Szczawnica), Katarzyna Gorlicka (Szczawnica), Beata Lizak (Radwanowie), Klaudia Wołochow (Kolbuszowa – terapeutka).

 

Fundacja REPI wraz z Warsztatem z Torunia i Krakowa planują w przyszłym roku zorganizować Puchar Polski we wspinaczce dla osób z niepełną sprawnością. Tomasz E. Wardzałą wyjaśnia: - zawody te będą miały nieco zmienioną formułę. Będziemy chcieli zrobić podział dla amatorów tzw. freestyle oraz konkurencje dla zawodników, którzy trenują wspinanie. Wierzymy, że znajdziemy sponsora na te zawody. Mamy także nadzieję, na dalszą współpracę z bardzo przychylnymi i przyjaźnie nastawionymi władzami uczelni. 

 

Organizację takich imprez sportowych można wesprzeć przez przekazanie 1% podatku, tj. wpisanie w swoim rozliczeniu podatkowym numeru KRS Fundacji REPI 0000340823.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Olga Cehak
 
Piotr Drożdż
 
2013-09-20
FOTO-VIDEO
 

PARACLIMBING CUP 2013 - galeria

Komentuj 0
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com