facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-04-05
 

Niebezpieczne ocieplenie

Po kilku dniach intensywnych opadów śniegu temperatura w Tatrach zaczyna szybko rosnąć. Niestety może to negatywnie wpłynąć na stabilność pokrywy śnieżnej, w sytuacji gdy w górach już ogłoszony jest 3. stopień zagrożenia lawinowego!

Test stabilności pokrywy śnieżnejJednym z podstawowych negatywnych scenariuszy jakie poznają uczestnicy kursów lawinowych (www.kursylawinowe.pl) jest nagłe ocieplenie po dłuższym okresie opadów śniegu. W takich warunkach tworzy się ciężka wierzchnia warstwa, niezwiązana jeszcze z tymi zalegającymi niżej przy równoczesnym intensywnym topnieniu śniegu i przenikaniu wody w głębsze partie pokrywy.

 

Ze szczególną sytuacją mamy do czynienia obecnie w Tatrach. Przez kilka ostatnich dni intensywnym opadom towarzyszył bardzo silny wiatr. Już to jest niekorzystne połączenie, które powoduje powstawanie niebezpiecznych depozytów śniegu. Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu, a w niektórych przypadkach jest także możliwe samorzutne schodzenie sporych rozmiarów lawin.

 

Już od rana temperatura powietrza znacznie wzrosła, a śnieg poddany jest dodatkowo działaniu mocnego, kwietniowego słońca. Niestety wszystko układa się więc właśnie według tego niepożądanego scenariusza. Jak czytamy na stronie TOPR (www.topr.pl): „Z uwagi na przewidywany znaczny wzrost temperatury należy spodziewać się pogorszenia stabilności pokrywy śnieżnej na wszystkich wystawach. Uwaga na depozyty śniegu na stokach stromych oraz znacznych rozmiarów nawisy w rejonie grani.”

 

Z drugiej strony jak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR – „W perspektywie kilku dni takie ocieplenie wpływa zazwyczaj korzystnie na stabilizację pokrywy śnieżnej. Co więcej, zapowiadane ochłodzenie w przyszłym tygodniu może znacznie poprawić warunki. Pewnie trudno będzie już liczyć na jazdę w puchu, ale jest szansa na pojawienie się wiosennego śniegu (firnu) świetnego do uprawiania skituringu. Oczywiście przy odpowiednim planowaniu wyjść, adekwatnym do warunków wiosennych. Unikajmy po prostu przebywania na stokach południowych i zachodnich w środku dnia.”

 

To z jakim scenariuszem będziemy mieli do czynienia ostatecznie ocenić będzie można w terenie. Potrzebne do tego są wiedza, umiejętności i doświadczenie. Dlatego jeżeli ktoś nie miał okazji odbyć odpowiedniego szkolenia, powinien dwa razy przemyśleć plany na najbliższe kilka dni.

 

Więcej o tym jak bezpiecznie poruszać się po górach w warunkach zimowych dowiedzieć można się na stronie: www.kursylawinowe.plTest stabilności pokrywy śnieżnejmateriały prasowe

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-25
GÓRY
 

Trawers narciarski Bokami Boków

Komentuj 0
Goryonline
 
2023-01-13
GÓRY
 

Narciarski trawers Szwajcarii

Komentuj 0
Goryonline
 
2023-01-10
GÓRY
 

Pik Lenina na skiturach

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-22
GÓRY
 

Osterwa – Júlova Cesta

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-11
GÓRY
 

Chamomilla nad Żelaznymi Wrotami!

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com