facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-09-17
 

Natalia Tomasiak czwartą zawodniczką Mistrzostw Świata Skyrunning!

W minony weekend w szkockim Kinlochleven odbyły się Mistrzostwa Świata Skyrunning na dystansach Vertical, Classic oraz Ultra. Do Szkocji wybrali się najlepsi skyrunnerzy na świecie w tym jak zwykle spora ilość rodaków z Reprezentacją Polski Skyrunning na czele. Występ naszych reprezentantów przysporzył nam wiele radości. O krok od medalu była Natalia Tomasiak, która na dystansie Ultra przegrała pudło o zaledwie 100 sekund. Świetnie spisali się Bartłomiej Przedwojewski – szósty na dystansie klasycznym i Iwona Januszyk – szósta w Verticalu.

 

Wszystko zaczęło się w czwartek po południu, kiedy to na start wyruszyli specjaliści od Verticala. Na pięciokilometrowej trasie zawodnicy mieli do pokonania 1000 metrów przewyższenia w bardzo ciężkim, niewdzięcznym terenie. Zawodom towarzyszyły fatalnie warunki pogodowe, a warto nadmienić, że zawodnicy po osiągnieciu mety byli skazani na powrót do miejsca startu we własnym zakresie.

 

Mistrzami świata w Verticalu zostali Szwajcar Rémi Bonnet (39:23) i Hiszpanka Laura Orgué (51:35). Podium uzupełnili Norwegowie Thorbjørn Ludvigsen (41:49) i Stian Angermund-Vik (41:50) oraz Lina El Kott Helander ze Szwecji (52:34) i Hillary Gerardi z USA (52:53).

 

Pełne wyniki poniżej:

 

http://www.sportident.co.uk/results/2018/VK18/

 

Świetne miejsca zajęli nasi zawodnicy. Obok wspomnianej, szóstej Iwony Januszyk (54:44), bardzo dobre - dziesiąte miejsce zajęła Mirosława Witowska (55:31). Jedenasty wśród panów był Krzysztof Bodurka (44:29). Czternaste miejsce zajęła Dominika Wiśniewska-Ulfik.

 

Piątek należał do zawodników specjalizujących się na dystansie Ultra. Tutaj największe nadzieje pokładaliśmy w Natalii Tomasiak, która miała okazję biegać już na szkockich trasach przed dwoma laty kiedy to zajęła siódme miejsce w Pucharze Świata Skyrunning Extreme. Olbrzymie kłopoty organizatorom sprawiała pogoda. Szalejący wiatr, dochodzący na grani do 100 km/h oraz silne opady deszczu spowodowały, że organizatorzy zdecydowali się w ostatniej chwili zmienić trasę. Podjęto decyzję o skróceniu zawodów o kilka kilometrów, a także zrezygnowano z najbardziej technicznych i niebezpiecznych odcinków. Z pewnością była to właściwa decyzja, ale nie dla wszystkich była ona korzystna. Tak tę decyzję komentowała Natalia Tomasiak:

 

„Przyjeżdżając do Szkocji wiedziałam, że jestem w miarę dobrej kondycji, wiedziałam, że trasa jest trudna i techniczna, marzyłam o tym, żeby znaleźć się w pierwszej "dziesiątce". Widziałam jakie są listy startowe, ale mimo to nie chciałam rezygnować ze swojego celu i mocno w niego wierzyłam. Kiedy tuż przed snem, już po odebraniu pakietów startowych pojawiła się informacja o zmianie trasy zawodów, nieco zwątpiłam. Trasa miała być skrócona o kilka km, ale przede wszystkim zabierali ponad 2000 metrów w pionie z najtrudniejszymi odcinkami trasy. Z jednej strony się nieco zirytowałam, z drugiej strony odetchnęłam. Pogoda w Glen Coe była naprawdę bardzo zła, deszcz, silny wiatr i temperatura w okolicach 5-8 stopni. Nie trudno było sobie wyobrazić co może być na grani. Decyzja organizatorów była słuszna. W pierwszej chwili nieco żałowałam, to miała być moja docelowa impreza w drugiej części sezonu, a tu klops. Zaczęłam nawet myśleć, że na Festiwalu Biegowym w Krynicy mogłam pobiec jednak coś dłuższego.  Szybko jednak przerwałam te wywody i stwierdziłam, że co będzie to będzie.”

A było kapitalnie. Natalia bardzo dobrze rozpoczęła zawody, będąc na początkowych kilometrach w granicach dziesiątego miejsca. Od początku biegła bardzo rozważnie, trzymając się blisko faworytek. Na półmetek zawodów przybiegła na szóstym miejscu, ale miejsce na podium ciągle wydawało się w zasięgu ręki. Ostatnie kilometry trasy były jednak stosunkowo płaskie i wydawało sie, że Natalia będzie raczej starać się bronić swojej pozycji. Tymczasem biegła jak natchniona i na kilka kilometrów przed metą doszła dziewczyny biegnące na drugim i trzecim miejscu. Prowadząca Ragna Debats (aktualna Mistrzyni Świta w Trailu) była już poza zasięgiem. Kiedy na kilkanaście minut przed finiszem, spiker prowadzący zawody dostał informację, że o drugie miejsce rywalizują cztery zawodniczki, polscy kibice na mecie zamarli. Niestety, mimo, że Natalia przez chwilę wyszła na drugą pozycję, Hiszpanka Gema Arenas i Wenezuelka Maria Mercedes Pila zdołały odeprzeć atak Polki. Dziewczyny wpadły na metę w odstępie sekundy, a Natalia przybiegła na metę ze stratą niespełna dwóch minut (1:40). Polka zajęła miejsce tuż za podium, ale mimo tego jest to jej największy sukces w krótkiej, biegowej karierze.

 

Oto co po biegu powiedziała Natalia:

 

„Zajęłam 4 miejsce, a do medalu zabrakło tak niewiele. 1 minuta 40 sekund - o tyle lepsze okazały się druga i trzecia zawodniczka. Dokładnie tyle zajęła mi zmiana butów na 29 km. Oczywiście nie przegrałam przez buty. ;-) W pewnym momencie na kilka kilometrów przed metą wyszłam nawet na drugą pozycję, ale dziewczyny okazały się jeszcze silniejsze. Ogromnie się cieszę z tego wyniku, ale przede wszystkim z tego, że udało mi się rywalizować jak równa z równym z najlepszymi zawodniczkami na świecie. Dziękuje wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki oraz sponsorom i ludziom dobrej woli bez których by mnie tutaj nie było”


Mistrzynią świata w skyrunningu ultra została Holenderka Ragna Dabats (4:36:20), wyprzedzając Hiszpankę Gemę Arenas Alcazar (4:50:32) i Marię Mercedes Pila Viracocha z Ekwadoru (4:50:36). Dobrze zapezentowała się Kinga Kwiatkowska, która zajęła 23 miejsce (5:33:49).

 

Wyniki poniżej:

 

http://www.sportident.co.uk/results/2018/Ultra18/

W rywalizacji Panów pewnie zwyciężył Jonathan Albon (3:48:02). Pozostałe medalowe miejsca wśród panów zajęli André Jonsson ze Szwecji (4:00:35) i Luis Alberto Hernando z Hiszpanii (4:01:21). Najlepszym z Polaków był Piotr Gutt (4:40:20), który zajął 34 pozycję.

 

Sobota była dniem rywalizacji na dystansie klasycznym. Bieg Ring of Steall o długości 29 km /+2382 miał rangę nie tylko Mistrzostw Świata, ale był także piątą odsłoną Golden Trail Series, swoistej Ligi Mistrzów wśród biegaczy górskich. Do Szkocji zjechali najlepsi specjaliści biegania po górach po badzo technicznym terenie, a wśród nich między innymi: Bartłomiej Przedwojewski i Marcin Rzeszótko. Bieg stał na niesłychanym poziomie. Aż 11 pierwszych zawodników pobiło rekord trasy nalężacy do świetniego przecież Norwega Stian Angermund-Vik. Rekord przed przed biegiem wynosił 3:24:51.

Mistrzami świata na klasycznym dystansie zostali: główny faworyt Kilian Jornet z Hiszpanii (3:04:34) i Szwedka Tove Alexandersson (3:46:28), poprawiając rekordy trasy odpowiednio aż o 20 i 19 minut! Podium dopełnili Włoch Nadir Maguet (3:06:05) i Norweg Stian Angermund-Vik (3:09:05) oraz Brytyjki Victoria Wilkinson (3:54:01) i Holly Page (3:57:57).

 

Kapitalnie pobiegł Bartłomiej Przedwojewski, który zajął szóste miejsce z czasem 3:14:41. Bartek, który w połowie zawodów był nawet na medalowej pozycji, w drugiej częśći dystansu nieco opadł z sił i spadł na 7 pozycję. Jednak jego brawurowy atak na ostanim zbiegu i świetna walka z Remi Bonnetem spowodowała, że dosłownie rzutem na taśmę, zawodnik Salomon Suunto Team zakwalifkował się do czołowej dziesiątki cyklu Golden Trai Series i w nagrodę pojedzie na finałowe zawody do RPA. Dla Bartka, który miał małe problemy zdrowotne przez ostatnie tygodnie, sobotni występ to kolejny dowód na to, że stać go na rywalizację z najszybszymi biegaczami górskimi na świecie. Z pewnością warto śledzić jego poczynania. Bardzo dobre 17 miejsce zajął Marcin Rzeszótko (3:31:32)

 

Wyniki poniżej:

 

http://www.skylinescotland.com/ring-of-steall-skyrace/results/2018-results/

 

W niedzielnym dniu zawodów w Szkocji, już poza Mistrzostwami Świata rozgrywany był ostatni z biegów imprezy, Glen Coe Skyline, który wchodził w skład Pucharu Świata Skyrunning. Ku zdziwieniu kibiców w biegu wziął udział...Kilian Jornet, zwyciężając z czasem 3:37:17, przed Szwedem André Jonssonem (3:40:33) i Włochem Danielem Jungiem (3:42:33). Wśród Pań najszybsza była Amerykanka Hillary Gerardi (4:17:48), wyprzedzając Brytyjkę Jasmin Paris zaledwie o kilka sekund (4:17:55) oraz ze znaczniejszą przewagą swoją rodaczkę Brittany Peterson (4:25:44). Z naszych reprezentantek najwyżej sklasyfikowana była Iwona Kik, zajmując ósme miejsce z czasem 5:14:35,  dwunasta z pań dobiegła Olga Łyjak (5:37:51).

Wyniki poniżej:

 

http://www.sportident.co.uk/results/2018/Skyline18/

 

Tekst: Przemysław Ząbecki

Foto: Przemysław Zabecki / Jacek Deneka/ materiały organizatora

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-04-29
BIEGI GÓRSKIE
 

Trwają zapisy na festiwal biegów Tatra Fest!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-04-25
BIEGI GÓRSKIE
 

Wszystko za GSB

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-04-17
BIEGI GÓRSKIE
 

Uciec przed tłumem – pętla biegowa w sercu Tatr

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-02-27
BIEGI GÓRSKIE
 

The North Face przedstawia Summit Series VECTIV™ 2.0

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-02-22
BIEGI GÓRSKIE
 

Przez całe Alpy - na ziemi i w powietrzu

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com