facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Największe biegowe wyzwanie Piotra Hercoga! Startuje Moab 240 Endurance Run.

Już dzisiaj o godzinie 16 polskiego czasu (7 czasu miejscowego), 153 zawodników z kilkunastu krajów wystartuje w Moab 240 Endurance Run rozgrywanym w stanie Utah. Na trasie o długości 238 mil czyli niemal 380 km/+9000 metrów, prowadzącej między innymi przez parki narodowe Canyonlands i Arches zobaczymy jedynego Polaka w stawce - Piotra Hercoga.

Dla Piotrka, który przebywa w Stanach Zjednoczonych już od kilkunastu dni będzie to nie tylko najważniejszy start w tym sezonie, ale jeden z najbardziej ekstremalnych startów w życiu. Z pewnością będą to najdłuższe zawody biegowe. Co prawda Piotrek z powodzeniem startował w wielu prestiżowych „stumilówkach” zajmując miejsca w pierwszej dziesiątce takich biegów jak UTMB, UTMF czy wygrywąc Ultra Fiord przed rokiem, ale dzisiejszy bieg jest przecież ponad dwukrotnie dłuższy. Zawodnik Salomon Suunto Team zanim zajął się na dobre bieganiem po górach, startował z powodzeniem w rajdach przygodowych, gdzie zdarzało się, że czas wysiłku wynosił około 70 godzin czyli dokładnie tyle ile mniej więcej będą potrzebowali najlepsi aby dotrzec do mety.

 

 

W czasie wyścigu zawodnicy będą mieli na trasie 16 punktów odżywczych, ale żeby dotrzeć do większości z nich trzeba co najmniej posługiwać się terenowym pojazdem. Poza dystansem największą trudnością dla uczestników będzie z pewnością pogoda i wysokość. Organizatorzy biegu przestrzegają przez dużą różnicą temperatur. W czasie dnia będzie raczej upalnie, za to w nocy temperatura może spadać do kilkunastu stopni poniżej zera. Bieg będzie również rozgrywany na stosunkowo dużej wysokości. W dolinach zawodnicy pobiegną na poziomie 1600 m, ale będą też odcinki gdzie uczestnicy będą biegać na wysokościach ponad 3000 m n.p.m. Średnia wysokość biegu to około 2,5 tysiąca metrów nad poziomem morza. 

 

Piotrek w ostatnich rozmowach przed startem zdradza, że jego celem jest przede wszystkim ukończenie biegu. O ewentualnej pozycji na mecie i wyniku będzie myślał dopiero pod koniec trasy.

 

Zawody mają 112-godzinny limit czasowy czyli 4 dni i 16 godzin. Biegacze, aby zmieścić się w limicie czasowym muszą więc trzymać średnie tempo w okolicach 3,4 km/h co biorąc pod uwagę przewyższenia nie jest wcale łatwym zadaniem.

 

Podstawowe informacje o biegu:


Trasa: 238 km

Przewyższenie: +8981m/-8981m

Start: Trasa zaczyna się i kończy w Moab w stanie Utah. Trasa wyścigowa biegnie na południowy zachód od Moab przez rzekę Colorado przez odcinek Canyons i na południe do gór Abajo, następnie na północ do gór La Sal, aby zakończyć w Moab.

Data: 12-16 października 2018 r.

Limit czasowy: 112 godzin

Uczestnicy: Maksymalnie 250, bieg indywidualny

 

 

Wyniki z 2017 roku:

 

1. Courtney Dauwalter - 57:55:13

2. Sean Nakamura - 67:50:10          

3. Michael McKnight - 68:26:38

 

Link do śledzenia wyników poniżej:

 

http://www.moab200.com/2017-moab-live.html

 

Zapraszamy również na :

 

https://www.facebook.com/piotrhercogsalomonsuuntoteam/

 

oraz

 

https://www.facebook.com/salomonrunningpl/

 

Tekst: Przemysław Ząbecki

Foto: materiały własne Piotra Hercoga

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com