facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Najtrudniejsza klasyczna droga w Chinach

Australijczyk Logan Barber dokonał pierwszego klasycznego przejścia drogi The Firewall w chińskim Liming, uważanej za najtrudniejszą linię tradową w Chinach.

Logan Barber na drodze The Firewall 5.13d+

fot. Garret Bradley, źródło: Instagram loganclimbsrocksPoprowadzenie linii – dodajmy, że Logan zakładał całą asekurację podczas wspinania – okazało się sporym wyzwaniem. Australijczyk potrzebował 22 prób i dwóch eskapad do Chin, by uklasycznić linię, a prace nad nią rozpoczął w lutym bieżącego roku.


The Firewall 5.13d+ to trzeci wyciąg drogi The Flying Buttress, hakówki poprowadzonej przez Kanadyjczyka Jamesa Cherry w 2012 roku, uważanej przez niektórych za najlepszą piaskowcową rysę na świecie.

 

Zanim Logan Barber uporał się z The Firewall, dokonał trzeciego przejścia drogi Air China 5.13d. Miał więc dobry wzorzec trudności, do którego mógł się odnieść. Uznał, że The Firewall jest o stopień trudniejsza, ale nie pokusił się o wycenę 5.14, proponując 5.13d+ dodając jednocześnie, że jest to jego najlepsze pierwsze przejście. 


Jak mówił sam autor przejścia, jest to piękna, czysta rysa w gładkim, czerwonym piaskowcu. Startuje na lekko przewieszonej ścianie, a następnie wolno i stopniowo się zwęża. Trudności zaczynają się mniej więcej w połowie, kiedy ściana mocniej się wywiesza (około 30 stopni), a szerokość zmienia się z rysy na ręce (tight hands) w rysę na palce (ringlocks). Cruxem drogi jest natomiast ostatnie pięć metrów czyli sekwencja bulderowych ruchów z klinowaniem palców. źródło: rockandice.com, gripped.com, Instagram

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
2016-03-16
FOTO-VIDEO
 

Wspinaczkowy potencjał Syczuanu FILM

Komentuj 0
Goryonline
 
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
Goryonline
 
2014-10-23
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Szokujące wyniki Pucharu Świata w Prowadzeniu

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com