facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-03-08
 

Najlepsi w Tatrach - XIV Memoriał Piotra Malinowskiego finałem Pucharu Świata w Narciarstwie Wysokogórskim

W połowie kwietnia do Zakopanego przyjadą najlepsi zawodnicy świata w narciarstwie wysokogórskim.
Memoriał Piotra Malinowskiego, który od lat uznawany jest za najbardziej prestiżowe wydarzenie w tej dyscyplinie sportu organizowane poza Alpami, został doceniony przez Międzynarodową Federację Narciarstwa Wysokogórskiego ISMF, która nie tylko włączyła tatrzańskie zawody do kalendarza Pucharu Świata, ale w tym roku przyznała im rangę FINAŁU całej serii. Zakopane zajęło poczytne miejsce na mapie najważniejszych wydarzeń w narciarstwie wysokogórskim 2011 roku. Tatrzańskie zawody, które rozegrane zostaną 16 kwietnia br. będą ukoronowaniem rywalizacji najlepszych zawodników świata we francuskich Pirenejach (Gavarnie) i Wysokich Alpach (Pelvoux) a także w Alpach włoskich (Val Martello) i w Dolomitach (Tambre). Pierwszy raz w historii tej dyscypliny, Finał Pucharu Świata odbędzie się poza Alpami!

Organizowane już XIV raz zawody poświęcone są pamięci zmarłego w 1995 roku Piotra Malinowskiego - propagatora narciarstwa wysokogórskiego w Polsce, uczestnika najważniejszych zawodów skialpinistycznych w Europie, wieloletniego Naczelnika Grupy Tatrzańskiej GOPR, a później TOPR. Piotr Malinowski zachęcił wielu do uprawiania tej wyjątkowej - będącej w harmonii z naturą i wszystkim tym, co w górach najpiękniejsze – dyscypliny. Narciarstwo wysokogórskie polega na podchodzeniu pod górę na nartach z przymocowanymi do ich ślizgów moherowymi lub syntetycznymi pasami, które zapobiegając ześlizgiwaniu się narty, ułatwiają podejście, oraz na zjazdach w terenie poza przygotowanymi trasami. Często uznawane jest za sport ekstremalny, a tymczasem na przyjemną wycieczkę skiturową w wiosennym słońcu, po odpowiednim przygotowaniu, może wybrać się każdy, kto potrafi jeździć na nartach. Umiejętność poruszania się na nartach w prawie każdym terenie daje poczucie wyjątkowej satysfakcji i nieograniczonej wolności.

Organizatorzy kwietniowych zawodów – TKN Tatra Team i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe -  chcąc promować tę dyscyplinę przewidują wiele atrakcji dla kibiców, którzy w ten wyjątkowy weekend przyjadą do Zakopanego. Szeroko zakrojona akcja pod hasłem SkiTourFan przewiduje m. in. konkursy z nagrodami, pokazy slajdów, prelekcje. W ramach SkiTourFan`u planowane są również wyjścia chętnych kibiców z licencjonowanymi przewodnikami skiturowymi na najlepsze punkty widokowe na trasie zawodów, poprowadzonej przez najbardziej malowniczy rejon Tatr. Kibice będą mogli podziwiać zmagania najlepszych zawodników świata również w okolicach startu i mety zawodów, które usytuowane będą w pobliżu Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej, a więc w terenie łatwo dostępnym zarówno spacerem jak i na nartach z Kasprowego Wierchu.


Finał Pucharu Świata to impreza najwyższej rangi. Organizatorzy spodziewają się w Zakopanem ponad 300 uczestników. Na trasie Memoriału Piotra Malinowskiego zapowiada się pasjonująca międzynarodowa rywalizacja. W tym sezonie walka jest bardzo wyrównana i to, kto zdobędzie Puchar Świata 2011 rozstrzygnie się zapewne dopiero na ostatnich metrach zawodów. Skialpinizm to dyscyplina, w której obok zawodników profesjonalistów, reprezentacji narodowych, w szranki na tej samej trasie stają również amatorzy. Prym wiodą zawodnicy z krajów alpejskich (swoją obecność na zawodach w Tatrach potwierdziła już m. in. kadra Włoch i Francji), w sezonie 2011 bardzo silni są Hiszpanie, a na „swoim” terenie miłą niespodziankę mogą sprawić zawodnicy z Polski i Słowacji.

Pewne jest, że w sobotę, 16 kwietnia 2011 oczy całego „górskiego świata” skierowane będą na Zakopane. Relację z zawodów przekazywać będzie kilkunastu akredytowanych dziennikarzy z całego świata. XIV Memoriał Piotra Malinowskiego odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Federacji Narciarstwa Wysokogórskiego ISMF oraz Polskiego Związku Alpinizmu PZA. Sponsorami Finału Pucharu Świata 2011 w narciarstwie wysokogórskim w Zakopanem są Plus, RMD, Polartec. Finał Pucharu Świata wspierany jest przez LOTTO i Biuro Promocji Zakopanego. 

Magda Zbrzeska

www.memorial.topr.pl
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com